Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно заключения договора аренды (субаренды) земли)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.04.2015 № 2717
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо укладання договору оренди (суборенди) землі)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Принципи земельного законодавства України (стаття 5 Земельного кодексу України) вимагають від власників земельних ділянок забезпечення їх раціонального використання. З метою створення умов для ефективного користування відповідною земельною ділянкою в країні на законодавчому рівні впроваджено право на оренду землі. Саме Законом України "Про оренду землі" регулюються механізми соціально-правових відносин у сфері аграрного землекористування. Цей законодавчий акт, шляхом укладання договору оренди, дає можливість 7 мільйонам селян, які набули права на земельну частку (пай) загальною площею 28 мільйонів гектарів, використовувати сільськогосподарську землю за її прямим призначенням.

Порядок укладання договору оренди земельної ділянки передбачає за бажанням однієї із сторін можливість його нотаріального посвідчення (стаття 14 Закону України "Про оренду землі"). При цьому договір суборенди земельної ділянки може бути нотаріально посвідчений тільки за згодою сторін. Практика показує, що переважна більшість орендодавців та орендарів (порядку 95 %) користуються цією юридичною послугою. Адже нотаріальне посвідчення договору дає можливість зазначеній угоді набути офіційного статусу, оскільки пов'язується із нотаріальною процесуальною формою. Після нотаріального посвідчення він підпадає під державну охорону, тобто має більшу гарантованість та стабільність завдяки тому, що при його посвідченні нотаріус перевіряє правоздатність та дієздатність юридичних і фізичних осіб, роз'яснює їм їхні права та обов'язки, сутність правочину та наслідки вчинюваної нотаріальної дії, тим самим зменшується ризик цих осіб бути обманутими, що дає можливість громадянам вільно розпоряджатися своїми майновими правами.

Вартість цієї послуги становить 0,01 відсоток від грошової оцінки земельної ділянки, яка встановлюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт "у" пункту 3 статті 3 Декрету "Про державне мито" від 21.01.1993 N 7-93). У разі відсутності грошової оцінки земель ставка державного мита становить від суми договору, але не менше одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

Враховуючи величезний обсяг укладання договорів щодо оренди земельних ділянок в країні, орендарі виплачують чималі гроші, які на жаль залишаються поза бюджетів сільських та селищних рад. Було б справедливо, якщо б кошти землекористувачів, заплачені за посвідчення договору оренди землі залишалися в бюджеті населеного пункту, до меж якого належіть орендована земельна ділянка. Це створило би реальні умови для покращення розвитку українських сіл та селищ. Тим більше, що згідно статті 37 Закону України "Про нотаріат" посадовим особам виконавчих органів самоврядування дозволяється вчиняти низку нотаріальних дій. Якщо б відповідним посадовцям, а саме головам українських сіл та селищ, законодавчо дозволили посвідчувати договори оренди (суборенди), а кошти, сплачувані за ці послуги належали до доходів загального фонду сільських та селищних бюджетів, сільська інфраструктура отримала б суттєве джерело фінансування.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою створення додаткового джерела фінансування життєзабезпечення та розвитку українських сіл та селищ.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується дозволити головам сіл та селищ посвідчувати договори оренди земельних ділянок, а кошти, сплачувані за ці послуги направляти у відповідні сільські та селищні бюджети.

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування" та Законом України "По нотаріат".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про місцеве самоврядування" та Закону України "По нотаріат". Змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін сприятиме, зокрема:

- реалізації конституційних прав громадян;

- залученню додаткових коштів до бюджетів сільських та селищних рад;

- сприятиме підвищенню рівня життєзабезпечення українських сіл та селищ.

 

Народний депутат України

В. І. Гудзенко

Опрос