Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный кодекс Украины (относительно содействия развитию судоходства в Украине)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.04.2015 № 2713
Дата рассмотрения: 23.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо сприяння розвитку судноплавства в Україні)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо сприяння розвитку судноплавства в Україні)" розроблено з метою вжиття заходів державної підтримки для розвитку судноплавства та зростання тоннажу морського і річкового флоту, залучення інвестиційного капіталу в судноплавний бізнес та відродження судноплавства на внутрішніх водних шляхах України.

Кодекс торговельного мореплавства України (далі - Кодекс) було прийнято в 1995 році. В результаті аналізу положень Кодексу було виявлено, що деякі його положення є застарілими та недостатньо ефективними, оскільки не відповідають сучасним реаліям економічного розвитку та, зокрема, не сприяють розвитку судноплавства в Україні.

Так, зокрема, статтею 131 Кодексу та статтею 97 Митного кодексу України встановлено обмеження щодо здійснення перевезень українських та іноземних товарів шляхом завантаження їх на морське (річкове) судно під іноземним прапором (лише за умови отримання дозволу Міністерства інфраструктури України) в одному пункті на митній території України і транспортування в інший пункт території України, де здійснюватиметься їх вивантаження (каботажні перевезення).

Обов'язковість отримання такого дозволу створює додатковий бар'єр судновласникам для здійснення каботажних перевезень.

Крім того, у частині третій статті 189 Митного кодексу України встановлено, що тимчасове ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України допускається за умови, що такі транспортні засоби не використовуватимуться для внутрішніх перевезень на митній території України.

В умовах сучасного стану розвитку національного ринку внутрішніх перевезень скасування такого обмеження є вкрай необхідним, оскільки існуючий флот під національним прапором спроможний перевозити внутрішніми водними шляхами лише не більше 11 - 12 млн. тонн вантажів на рік. Довідково слід зазначити, що у 1991 році обсяг перевезених вантажів на внутрішніх водних шляхах України становив більше 60 млн. тонн.

Водночас існує нагальна потреба для вжиття заходів щодо забезпечення переносу значної частини внутрішніх перевезень на митній території України з автомобільного на водний і залізничний транспорт, який є більш екологічним та економічним, що, у свою чергу, дасть можливість суттєво знизити навантаження на автомобільні шляхи та зберегти їх від остаточного руйнування.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є спрощення ведення господарської діяльності у галузі судноплавства, скорочення дозвільних процедур шляхом скасування дозволу Міністерства інфраструктури України на здійснення каботажних перевезень;відродження судноплавства на внутрішніх водних шляхах України шляхом скасування заборони здійснення внутрішніх перевезень на митній території України морськими (річковими) суднами, поміщеними у митний режим тимчасового ввезення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Відповідно до статті 97 Митного кодексу України під каботажем розуміється перевезення українських та іноземних товарів шляхом завантаження їх на морське (річкове) судно в одному пункті на митній території України і транспортування в інший пункт території України, де здійснюватиметься їх вивантаження. При цьому товари, ввезені на митну територію України морським (річковим) судном, допускаються до каботажного перевезення між органами доходів і зборів або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів після їх перевантаження на інше морське (річкове) судно, що ходить під прапором України, або, за умови отримання на це дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту (Міністерства інфраструктури України), на іноземне судно.

Тобто відповідно до Митного кодексу України наявність дозволу Міністерства інфраструктури України є обов'язковою умовою для здійснення каботажних перевезень іноземним судном.

Враховуючи викладене, пропонується внести зміну до статті 97 Митного кодексу України шляхом виключення наявності дозволу Міністерства інфраструктури України для здійснення каботажних перевезень іноземним судном.

Крім цього, пропонується внести зміни до частини першої статті 105 і частини третьої статті 189 Митного кодексу України щодо скасування заборони здійснення внутрішніх перевезень на митній території України морськими (річковими) суднами, поміщеними у митний режим тимчасового ввезення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

Кодекс торговельного мореплавства України;

Митний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону дозволить законодавчо врегулювати питання щодо здійснення каботажних перевезень іноземними суднами, а також використання морських (річкових) суден, що тимчасово ввозяться на митну територію України, для внутрішніх перевезень в межах території України.

Внесення таких законодавчих змін дасть змогу сприяти вирішенню питання щодо необхідності максимального переносу перевезень вантажів з автомобільних шляхів на водний транспорт, підвищити якість та екологічність внутрішніх перевезень вантажів та збільшити тоннаж флоту, що може забезпечувати перевезення на внутрішніх водних шляхах України.

Крім того, запропоновані зміни у комплексі зі змінами до Кодексу торговельного мореплавства сприятимуть залученню іноземних інвестицій у розвиток судноплавства України, що неодмінно вплине на позитивний міжнародний імідж країни та стане новою перспективою для розвитку зовнішньоекономічних відносин.

 

Народні депутати України:

Урбанський О. І.

Атрошенко В. А.

Васюник І. В.

Дубневич Я. В.

Козир Б. Ю.

Побер І. М.

Шаповалов Ю. А.

Шкіря І. М.

Пономарьов О. С.

Кадикало М. О.

Корчик В. А.

Лінько Д. М.

Сугоняко О. Л.

Опрос