Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О национализации имущества сети магазинов "Фрешмаркет Брусничка"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.04.2015 № 2709
Дата рассмотрения: 23.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про націоналізацію майна мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

На даний час триває збройна агресія Російської Федерації проти України з окупацією АР Крим та частини території Донецької і Луганської областей за участі бойовиків так званих "Донецької і Луганської народних республік", визнаних Україною терористичними організаціями.

Мережа магазинів "Фрешмаркет Брусничка" входить до групи компаній "СКМ". За відомостями, що регулярно повідомляються засобами масової інформації власник групи компаній "СКМ" - Рінат Ахметов є особою, причетною до фінансування озброєних формувань так званих "ДНР" та "ЛНР" - "Восток" та "Оплот".

Чинне законодавство України визнає злочином організаційне чи інше сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації. Організаційне та інше сприяння включає в себе фінансування, консультування, інформаційну підтримку, тощо.

Так, статтею 258-5 Кримінального кодексу України встановлено, що фінансуванням тероризму є дії, вчинені з метою фінансового або матеріального забезпечення окремого терориста чи терористичної групи, організації, підготовки або вчинення терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, сприяння вчиненню терористичного акту, створення терористичної організації.

Статтею 41 Конституції України передбачена можливість вилучення об'єктів права приватної власності у випадках суспільної необхідності. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності (націоналізація) може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Згідно пункту 36 частини першої статті 85 Конституції України визначення правових засад вилучення об'єктів права приватної власності (націоналізації) належить до повноважень Верховної Ради України.

Суспільна необхідність націоналізації майна мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка" зумовлена небезпекою фінансування тероризму, й передусім терористичних організацій "Донецької і Луганської народних республік", а також тим, що такі дії створюють умови для існування та ефективної діяльності терористів, сприяють вчиненню ними тяжких злочинів, зокрема як злочинів проти особи, так і злочинів, спрямованих на підрив незалежності, територіальної цілісності України, підтримку збройної агресії Росії проти України.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Відповідно до статей 13 та 41 Конституції України власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Проект Закону покликаний врегулювати конкретне питання, пов'язане з використанням права приватної власності на шкоду інтересам українських громадян, суспільства та держави.

Законопроектом передбачається примусове відчуження об'єктів права приватної власності на користь держави (націоналізація майна) мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка" з мотивів суспільної необхідності - з метою недопущення фінансування тероризму і незаконних збройних формувань та з метою створення національної роздрібної торгівельної мережі соціальної направленості.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Проект Закону передбачає націоналізацію майна мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка" - рухомого і нерухомого майна, коштів, цінних паперів та інших активів чи корпоративних прав, інших об'єктів права приватної власності, розташованих (зареєстрованих) на території України, що безпосередньо або через афілійованих осіб належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Український рітейл" (код ЄДРПОУ 34604386).

Законопроект передбачає націоналізацію майна мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка" за умови попереднього та повного відшкодування його вартості.

Проект Закону також містить положення щодо:

- повноважень Кабінету Міністрів України на виконання цього Закону;

- оцінки вартості об'єктів націоналізації та виплати відшкодування;

- забезпечення збереження об'єктів націоналізації;

- переходу об'єктів націоналізації у власність держави;

- правового режиму націоналізованого майна;

- державного органу, уповноваженого в сфері націоналізації майна мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка";

- гарантій захисту трудових прав працівників підприємств, що підлягають націоналізації;

- відповідальності за порушення цього Закону;

- вирішення спорів, що виникають у процесі націоналізації майна.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері є Конституція України. Прийняття Закону потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

З огляду на приписи статті 41 Конституції України щодо попереднього і повного відшкодування вартості майна, що примусово відчужується, прийняття цього проекту Закону потребуватиме витрат із Державного бюджету України після оцінки вартості об'єктів націоналізації. Виплата відшкодування їхньої вартості здійснюватиметься в грошовій формі за рахунок надходжень до Державного бюджету України коштів від приватизації державного майна.

6. Прогноз соціально-економічних й інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту Закону сприятиме захисту національних інтересів в умовах агресії Росії та терористичної діяльності її найманців, зокрема надасть можливість:

- обмежити фінансування тероризму і незаконних збройних формувань та підтримку терористичних організацій;

- ускладнити поширення диверсійної діяльності по всій території України, сприяти підвищенню рівня національної безпеки;

- створити на базі державного сектору економіки національну мережу соціальних магазинів з доступними для населення цінами;

- захистити інтереси працівників підприємств, майно яких підлягає націоналізації, зберегти робочі місця працівників торговельної мережі;

- підвищити соціальну спрямованість української економіки.

 

Народні депутати України:

Парасюк В. З. (посв. N 320)

Луценко І. В. (посв. N 211)

Чорновол Т. М. (посв. N 002)

Корчинська О. А. (посв. N 208)

Кириченко О. М. (посв. N 202)

Лінько Д. В. (посв. N 204)

Вітко А. Л. (посв. N 193)

Амельченко В. В. (посв. N 205)

Суслова І. М. (посв. N 133)

Опрос