Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно распространения и рекламы электронных сигарет (папирос)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.04.2015 № 2697
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розповсюдження та реклами електронних сигарет (цигарок)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Електронні сигарети, що нагадують звичайну сигарету або сигару, виробляють бездимний водяний пар, що містить нікотин, і їх популярність швидко зростає в багатьох країнах світу і, зокрема, в Україні. Виробники цих пристроїв наполягають, що вони нешкідливі, і їх розповсюдження не повинно обмежуватися. Однак антинікотинові активісти вважають, що електронні сигарети підривають їхні багаторічні зусилля, підвищуючи привабливість паління, зокрема, серед дітей. Більш того, проглядається тенденція щодо переходу до тютюнопаління серед неповнолітніх саме від електронних сигарет. Тобто нібито безпечне для здоров'я імітування процесу справжнього паління призводить до формування нікотинової залежності у юнаків.

Компанії, що спеціалізуються на торгівлі електронними сигаретами, рекламують ці вироби як абсолютно безпечні для здоров'я людини замінники традиційного тютюнопаління. Згідно з їх твердженнями, до складу одержуваного при палінні подібних пристроїв нікотинових парів не входять смоли та інші канцерогенні речовини. Але пізніше цей міф став швидко руйнуватися.

На сьогоднішній день не існує науково обґрунтованих доказів того, що споживання електронних сигарет безпечне для здоров'я людини, оскільки споживач ніяк не може контролювати дозу нікотину, який, безумовно, є шкідливим з'єднанням. До того ж, нема підтверджень того, що ці електронні пристрої мають здатність виліковувати від паління тютюну. По-перше, з'ясувалося, що електронні сигарети настільки ж активно провокують рак, як і традиційні. А, по-друге, американські вчені довели, що при курінні багатьох видів електронних сигарет людина змушена затягуватися набагато глибше, ніж під час куріння звичайної сигарети, що, безперечно, вкрай шкідливо для здоров'я.

Стосовно до світового досвіду правового врегулювання питання вживання електронних сигарет серед молоді, визначається стійка тенденція до заборони як вживання, так і реклами цих пристроїв. Наприклад, нещодавно, у березні місяці цього року, парламент Естонії ухвалив закон про тютюн, який забороняє неповнолітнім, серед іншого, паління електронних сигарет. На розгляді парламенту Великобританії знаходиться подібний законопроект, яким, окрім паління цих пристроїв неповнолітніми, забороняється реклама електронних сигарет. Такі країни як Сінгапур, Італія, Норвегія, Туреччина, Канада, Данія, Австралія, Бразилія, Аргентина вже законодавчо заборонили рекламу і продаж цих пристроїв не лише неповнолітнім, але усім верствам населення.

2. Цілі та завдання прийняття Закону України

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розповсюдження та реклами електронних сигарет (цигарок)" розроблено з метою внесення правових обмежень щодо застосування електронних сигарет неповнолітніми особами, збуту цієї продукції неповнолітнім, та задля обмеження поширення інформації про електронні сигарети насамперед серед молоді. Завдання Закону полягає у забезпеченні правових засад для адміністративного покарання осіб, які збувають електронні сигарети неповнолітнім та рекламують цю продукцію у засобах масової інформації та на інших поверхнях та носіях.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону України

Законопроектом пропонується доповнити чинний Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", Закон України "Про рекламу", Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" нормами, які забороняють продаж електронних сигарет неповнолітнім, рекламу електронних сигарет та створюють механізми адміністративної відповідальності за рекламу та розповсюдження цієї продукції неповнолітнім.

4. Стан нормативної бази в даній сфері державного регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" та ін.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону України

Прийняття проекту Закону забезпечить зменшення негативного впливу дії отрутних речовин, які містяться в електронних сигаретах, на здоров'я неповнолітніх та створить передумови зниження рівня залежності і звикання населення до електронних сигарет. Жорстке законодавче регулювання поширення електронних сигарет спрямоване на захист здоров'я молоді надасть передумови поліпшенню соціально-економічного стану країни у довгостроковій перспективі.

 

Народний депутат України

А. П. Денисенко (посв. N 371)

Опрос