Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно совершенствования механизма очищения власти

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.05.2015 № 2695-1
Дата рассмотрения: 05.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму очищення влади"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Питання люстрації в Україні - це не тільки питання відновлення політичної справедливості, але й питання державної безпеки.

Специфічність ситуації з люстрацією в Україні полягає в тому, що люстраційні процеси в посткомуністичних країнах запускалися, коли комуністична влада була повалена, в Україні ж принаймні частина членів сьогоднішнього парламенту підпадають під дію Закону "Про очищення влади". Тобто особи, яких ми намагаємося люструвати, наразі дуже широко і активно представлені у всіх органах виконавчої, законодавчої, судової влади.

Очевидно, що ними чиниться тиск, щоб процеси люстрації або взагалі не були започатковані (тобто дискредитувати їх на самому початку), або намагаються зробити все, щоб люстрація відбулася з мінімальними для них втратами.

В центральних органах виконавчої влади створюються різні способи уникнення від звільнення відповідно до прийнятого Закону: отримання статус учасника АТО особа, які взагалі не були в зоні АТО, своєрідне тлумачення Закону, коли департаменти, управління, відділи не є самостійними структурними підрозділами центральних органів виконавчої влади тощо.

Тому, щоб вдосконалити механізм очищення влади, припинити зловживання владою або службовим становищем при виконанні Закону України "Про очищення влади" і пропонується цим законопроектом.

Цей законопроект є альтернативним до законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань очищення влади" (реєстраційний номер 2695 від 21.04.2015).

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета і завдання законопроекту є вдосконалення механізму очищення влади, враховуючи зауваження та пропозиції державних органів, відповідальних за проведення перевірки, та з метою приведення його у відповідність до міжнародних стандартів, враховуючи проміжний висновок N 788/2014 Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) щодо Закону України "Про очищення влади", встановлення відповідальності за правопорушення при здійсненні заходів з очищення влади.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом вноситься низка суттєвих змін до Закону України "Про очищення влади", Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України "Про відновлення довіри до судової влади", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про вищу освіту".

Запропоновані зміни стосуються сфери застосування Закону України "Про очищення влади", посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади, критеріїв очищення влади, механізму проведення перевірок, діяльності центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань очищення влади (люстрації) тощо.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно правовим актом, що діє у відповідній сфері суспільних відносин, є Конституція України, Кримінальний кодекс України, закони України "Про очищення влади", "Про відновлення довіри до судової влади", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про вищу освіту".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить вдосконалити механізм очищення влади, враховуючи зауваження та пропозиції державних органів, відповідальних за проведення перевірки, та з метою приведення його у відповідність до міжнародних стандартів, враховуючи проміжний висновок N 788/2014 Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) щодо Закону України "Про очищення влади", встановити відповідальність за правопорушення при здійсненні заходів з очищення влади.

 

Народні депутати України 

Ю. Б. Дерев'янко
І. М. Суслова
 

Опрос