Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения денежного обеспечения военнослужащих)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2015 № 2692
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до Податкового кодексу України (щодо оподаткування грошового забезпечення військовослужбовців)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року N 1621 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів", яким тимчасово, до 1 січня 2015 року, зокрема, встановлено військовий збір. Метою запровадження нового загальнодержавного збору в пояснювальній записці до законопроекту Кабінету Міністрів України проголошено забезпечення фінансування заходів з підвищення обороноздатності держави.

28 грудня 2014 року Законом України N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI в частині оподаткування доходів військовим збором. Зокрема, відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень ПК України, оподаткування військовим збором подовжено по набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

02 березня 2015 року Верховна Рада України Законом України N 211-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України" доповнила підпунктом 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень ПК України, яким звільнила від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Проте, незважаючи на неодноразове законодавче регулювання стягнення військового збору, в практиці його застосування виникли проблеми, що входять в протиріччя з метою його введення, а саме послаблюють обороноздатність держави.

Питання стосується обкладання даним збором грошового забезпечення військовослужбовців, що безпосередньо залучені до проведення антитерористичної операції в Луганській та Донецькій областях.

Листом Державної фіскальної служби України від 28 січня 2015 року N 2400/7/99-99-17-03-03-17 "Щодо оподаткування військовим збором доходів військовослужбовців, отриманих у вигляді грошового забезпечення та грошової компенсації суми військового збору" підтверджено, що оскільки об'єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, то доходи військовослужбовців, отримані у вигляді грошового забезпечення, що передбачені п. 164.2 ст. 164 Кодексу, оподатковуються військовим збором. При цьому Кодексом не передбачено виплату грошової компенсації військового збору, який утримується з грошового забезпечення військовослужбовців, як це визначено для податку на доходи фізичних осіб.

Таким чином, матеріальне забезпечення військовослужбовців, яке на жаль, не відповідає їх вкладу в обороноздатність держави, потерпає і від обкладення їх даним видом загальнодержавного податку, що є незрозумілим для самих учасників бойових дій, послаблює матеріальне становище та їх сімей, які і так змушені докладати додаткових зусиль щодо фінансової підтримки захисників Вітчизни.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою посилення мотивації військовослужбовців, які приймають участь в зоні проведення антитерористичної операції, покращення матеріального стану їх сімей.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону України пропонується доповнити підпунктом 1.8 пункт 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, яким звільнити від оподаткування збором доходи військовослужбовців, отримані у вигляді грошового забезпечення, на період їх участі в антитерористичній операції.

4. Правові аспекти

Нормативно-правове регулювання у зазначеній сфері здійснюється відповідно до:

Конституції України,

Податкового кодексу України,

Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребуватиме додаткових бюджетних коштів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дозволить посилити мотиваційній чинники військовослужбовців, залучених до проведення антитерористичної операції, зняти соціальну напругу з означеного питання, покращити моральний стан особового складу, що безпосередньо впливатиме на виконання поставлених державною та суспільством завдань.

 

Народні депутати України:

А. Л. Деркач

І. М. Єремеєв

В. В. Бандуров

Опрос