Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за жестокое обращение с животными

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2015 № 2687
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.

Тому суспільна небезпека жорстокого поводження з тваринами полягає в тому, що шкоди зазнає, передусім, система моральних оцінок, принципів, традицій, цінностей, що історично склалися в суспільстві. Вони опосередковують взаємозв'язок системи "людина - тваринний світ", передбачаючи цілеспрямований вплив людини на один з компонентів навколишнього природного середовища.

Даний вид злочину відноситься до злочинів проти громадського порядку та моральності.

Відповідно до Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" тварини - біологічні об'єкти, що відносяться до фауни: сільськогосподарські, домашні, дикі, у тому числі домашня і дика птиця, хутрові, лабораторні, зоопаркові, циркові.

Тобто предметом цього складу злочину можуть бути як дорослі особі, так і молодняк. Не мають кримінально-правового значення наявність чи відсутність у таких тварин господарів, їх перебування в стані природної свободи чи в неволі, господарське призначення, стан організму тощо. Злочин може вчинятися як стосовно тварин, які перебувають у власності винного, так і будь-яких інших (належних іншим власникам, безгосподарних, диких).

Знущання - це діяння, що спричиняють страждання тварини, зокрема, біль, каліцтво, травму, позбавлення місць природного перебування, порушення санітарно-гігієнічних норм утримання, вживання пристосувань, що змушують тварину перебувати у неприродній позі, тощо. Воно може мати місце щодо однієї або кількох тварин. Наслідком таких діянь може бути каліцтво або смерть тварини.

Знущання, вчинене із застосуванням жорстоких методів, вказує на таку ситуацію, коли винний усвідомлював, що завдає тварині особливих фізичних (шляхом заподіяння великої кількості ударів, мучення, в тому числі з використанням вогню, струму, кислоти, лугу, радіоактивних речовин, отрути, яка завдає нестерпного болю, тощо) страждань. Тобто сутність жорстоких методів полягає в безжальному поводженні з твариною, тривалому впливі на неї з метою отримання хворобливого самозадоволення від спостерігання за стражданнями тварини.

Враховуючи те, що "жорстокість" - це оціночна категорія, мабуть, слід враховувати думку законодавця, який в статті 7 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" визначив загальні правила утримання тварин, що виключають жорстокість.

Нацькування тварин одна на одну - це дії, спрямовані на те, щоб примусити битися, кусатися, іншим чином змагатися тваринам між собою.

Тобто особа внаслідок явної неповаги до суспільства, нехтування загальнолюдськими правилами співжиття і нормами моралі, а так само без будь-якої причини чи з використанням малозначного приводу, жорстоко поводиться з тваринами (твариною). Нацькування тварин з хуліганських мотивів може мати місце у побутових умовах: на подвір'ї, у будинку, у спеціальних вольєрах для тримання тварин та ін. Цей злочин визнається вчиненим з хуліганських мотивів, коли знущання над тваринами відбувається публічно, тобто в присутності інших осіб.

Необхідність внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами зумовлена, передусім, відсутністю в законодавстві розмежування між адміністративною та кримінальною відповідальністю за вчинення таких протиправних діянь, що спричиняє колізію правових норм, та необхідністю адаптації законодавства України в цій частині до законодавства Європейського союзу.

Оскільки жорстоке поводження з тваринами відноситься до категорії злочинів проти громадського порядку та моральності та становить особливу небезпеку для суспільства, законопроектом пропонується виключити статтю 89 КУпАП, як підставу для адміністративної відповідальності за вчинення протиправних дій щодо жорстокого поводження з тваринами.

Відповідно норму статті 299 Кримінального кодексу України щодо жорстокого поводження з тваринами слід викласти у новій редакції, привівши її у відповідність до Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", Європейської конвенції про захист домашніх тварин, Закону України "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу" і Угоди про партнерство та співробітництво між ЄС і Україною (УПС), зважаючи на їх значення для реалізації проголошеного Україною курсу на Європейську інтеграцію.

2. Мета, цілі та завдання прийняття законопроекту

Метою проекту є удосконалення правових механізмів регулювання захисту тварин від жорстокого поводження та дотримання правил утримання тварин.

Законопроект спрямований на забезпечення у суспільстві гуманного поводження зі свійськими та дикими непродуктивними та продуктивними тваринами, тобто на дії, спрямовані на забезпечення тваринам умов, що відповідають їхнім фізіологічним, біологічним та видовим особливостям, створення можливостей для їхнього існування та уважного ставлення до стану здоров'я тварин.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У новій редакції статті 299 Кримінального кодексу України вживається термін "тварини" замість терміну "тварини, що відносяться до хребетних", оскільки саме таке визначення міститься у Законі України "Про захист тварин від жорстокого поводження". Таким чином, немає необхідності у додатковому тлумаченні термінології правової норми, передбаченої статтею 299 Кримінального кодексу України, оскільки терміни "тварини" та "жорстоке поводження з тваринами" передбачені спеціальним законом - Законом України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Також законопроектом пропонується введення кримінальної відповідальності за кваліфікуючі види жорстокого поводження з тваринами - вчинення такого з використанням вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, спричинення смерті чи каліцтва тварині, вчинення злочину повторно.

Необхідність введення до статті 299 Кримінального кодексу України данних кваліфікуючих ознак зумовлена результатами аналізу практики застосування судами України статті 299 Кримінального кодексу України та притягнення до кримінальної відповідальності осіб за цією нормою. Із наведеного слідує, що частими є випадки як множинності такого злочину, так і рецидиву. Призначені в таких випадках судами покарання є недостатніми, не забезпечують цілей застосування заходів кримінальної репресії щодо виправлення та перевиховання особи злочинця, не досягають мети кримінального покарання, передбаченої кримінальним законом.

Особливо небезпечно, коли взаємозв'язок системи "людина - тваринний світ" спотворюється в дитинстві або в підлітковому віці, тому законопроектом пропонується встановити вік, з якого настає кримінальна відповідальність за цей вид злочину, - 14 років.

Застосування зброї при вчиненні жорсткого поводження з тваринами підвищує суспільну небезпеку злочину, адже може становити загрозу, окрім того, життю та здоров'ю людей.

Варто звернути увагу, що відповідно до Закону України "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу" є необхідність адаптування вказаних норм до законодавства Європейського Союзу. Так, зокрема, в країнах Європейського Союзу жорстоке поводження з тваринами відноситься до різновидів кримінальних правопорушень та передбачає кримінальну відповідальність. Для прикладу, у Франції - до 2 років позбавлення волі або штраф в розмірі 30 тисяч євро, у Німеччині - до 3 років позбавлення волі або штраф, в Італії - від 3 місяців арешту до 3 років позбавлення волі, штраф в розмірі від 3 тисяч до 160 тисяч євро, у Португалії - 1 рік позбавлення волі, у випадку смерті чи каліцтва тварини - 2 роки позбавлення волі, у Великобританії - 1 рік позбавлення волі або штраф в розмірі до 20 тисяч фунтів стерлінгів.

Враховуючи викладене, пропонується розширити перелік видів покарань за цей злочин та посилити їх.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначене питання регулюється Європейською конвенцією про захист домашніх тварин, Законом України "Про захист тварин від жорстокого поводження", Законом України "Про тваринний світ", Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону у разі його прийняття та реалізації не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту має удосконалити правовий механізм захисту тварин, недопущення жорстокого поводження з ними.

 

Народні депутати України:

О. В. Єднак

О. П. Продан

М. М. Хміль

І. В. Луценко

Опрос