Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 11 Закона Украины "О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей" (относительно психологической реабилитации военнослужащих после выполнения заданий в боевых условиях)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2015 № 2686
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 11 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (щодо психологічної реабілітації військовослужбовців після виконання завдань у бойових умовах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

За чинним законодавством, нормативно-правовими актами силових структур, зокрема Національної гвардії України, Міністерства оборони України - відсутні правові підстави щодо направлення військовослужбовців на заходи психологічної (медико-психологічної) реабілітації після виконання ними службово-бойових завдань в екстремальних (бойових) умовах.

Умови виконання службово-бойових завдань в екстремальних (бойових) умовах значно відрізняються від звичайних повсякденних умов мирного часу, військовослужбовці зазнають впливу бойових стрес-факторів - "невидимі поранення", унаслідок чого зростає потреба щодо надання їм кваліфікованої психологічної допомоги, підтримки з подолання посттравматичних стресових розладів та проходження комплексної реабілітації: медико-психологічної, соціальної.

Як свідчить міжнародний досвід, учасники бойових дій після повернення до мирного життя, впродовж наступних 10 - 20 років можуть стати загрозою як для власних сімей, так і для всього суспільства. За статистикою, 98 % з них потребують кваліфікованої допомоги внаслідок впливу бойових стрес-факторів. Розлади у бійців характеризуються високим рівнем конфліктності, підвищеною агресією, апатією, низькою працездатністю, загостренням та розвитком хронічних захворювань, інсультами, інфарктами, зростанням алкоголізму, наркоманії, асоціальною поведінкою, підвищенням ймовірності суїцидів, скороченням тривалості життя тощо.

30 % ветеранів війни у В'єтнамі (тих хто вижили та повернулись додому) закінчили життя самогубством. Аналіз суїцидальної активності серед військовослужбовців-учасників антитерористичної операції НГУ, за два місяця поточного року, свідчить про зростання показників (удвічі більше річних мирного часу).

90 % - ветеранів війни В'єтнаму розлучились, бо дружини бачили у них небезпеку для себе та для дітей.

Значна кількість ветеранів зловживають спиртними напоями та наркотиками, а коли виникає потреба у грошах, то вчиняють крадіжки, грабежі з використанням трофейної зброї. Щоденні звіти МВС про оперативну обстановку в регіонах України збільшуються кількістю правопорушень за участю військовослужбовців-учасників АТО.

Негативні наслідки щодо ігнорування питань реабілітації учасників бойових дій, можна спостерігати в країні-агресорі РФ, де неналежним чином відносились до своїх ветеранів власне ініційованих бойових дій (Чечні, Грузії, тощо), замість відповідної профілактичної роботи та створення реабілітаційних центрів були створені окремі колонії для ветеранів, зокрема: колонія N 6 Краснодарського краю, де серед засуджених є Герої Росії, багато мають бойові нагороди (медалі "За отвагу"). Перший наказ у силових структурах РФ щодо медико-психологічної реабілітації був прийнятий лише через 3 роки після останніх бойових дій (2011 році).

На теперішній час, у силових структурах держави командир військової частини не має права направити на психологічну реабілітацію підлеглого бійця після перебування його в екстремальних (бойових) умовах, лише якщо сам боєць проявить кмітливість щодо влаштування в будь-який (навіть і відомчий) реабілітаційний центр лише під час власної відпустки та за власні кошти + оплата за проїзд. Ментальність нашого суспільства створює додаткові перешкоди щодо належного усвідомлення вказаної проблематики та наслідків для учасників бойових дій. Досвід роботи військових психологів підрозділів Національної гвардії вказує на низький відсоток звернень бійців з власної ініціативи, які не усвідомлюють проблему, соромляться.

Медичну реабілітацію мають право проходити військовослужбовці за наявним рішенням військово-лікарської комісії, водночас, психологічна реабілітація у силових структурах не регламентується жодним нормативно-правовим документом.

На теперішній час, у військових частинах НГУ діють кімнати психоемоційного розвантаження, у переважній більшості повноцінна пропускна спроможність яких 5 - 7 чоловік на день, а фактична кількість учасників бойових дій в тисячі разів більша. Водночас у Головному управлінні Нацгвардії відпрацьований проект наказу щодо медико-психологічної реабілітації, але він не може бути реалізованим за відсутності відповідної правової норми: "безкоштовної та обов'язкової психологічної реабілітації".

За таких обставин існує нагальна потреба в наданні військовослужбовцям, як учасникам антитерористичної операції, так і виконавцям завдань служби за будь-яких екстремальних (бойових) умов права на безкоштовну психологічну, медико-психологічну реабілітацію.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою надання права військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, а також особам звільненим у запас, після виконання ними службово-бойових завдань в екстремальних (бойових) умовах права на безкоштовне проходження психологічної, медико-психологічної реабілітації з відшкодуванням вартості проїзду до відповідних центрів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується розширити права військовослужбовців щодо збереження їх психологічного здоров'я.

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють закони України: "Про військовий обов'язок та військову службу", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про Державну прикордонну службу України", "Про Державну спеціальну службу транспорту", "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", "Про Національну гвардію України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону, про проект якого йдеться, здійснюватиметься в межах видатків Державного бюджету України (програми "Заходи з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції"), передбачених на утримання відповідних військових формувань України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону надаватиме право військовослужбовцям військових формувань держави безкоштовно відновити власне психологічне здоров'я після виконання завдань служби в екстремальних (бойових) умовах; сприятиме зменшенню соціальної напруги в суспільстві.

 

Народні депутати України:

Спориш І. Д. (посв. N 230)

Герасимов А. В. (посв. N 107)

Величкович М. В. (посв. N 40)

Опрос