Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно отмены налоговой милиции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2015 № 2681
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування податкової міліції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Побудова правової, демократичної держави європейського типу вимагає створення адекватних моделей правоохоронних та контролюючих органів на основі використання світового та вітчизняного досвіду.

Питання ліквідації податкової міліції і передачі її функцій іншим правоохоронним органам упродовж останніх років неодноразово порушувалося представниками Кабінету Міністрів та Адміністрації Президента України, декілька разів було предметом розгляду Верховної Ради України. Однак, через відсутність політичної волі ця проблема не розв'язувалася.

В даний час потреба у ліквідації податкової міліції, яка діє у складі Державної фіскальної служби України (ДФС), зумовлюється декількома причинами.

По-перше. Оскільки ДФС є цивільною службою, що не належить до правоохоронних структур, то належність до її складу податкової міліції є нелогічною. Нелогічним є і сам принцип утворення відомчих міліційних структур у галузевих відомствах. За такою логікою при Антимонопольному комітеті мала б існувати "антимонопольна міліція" для боротьби з порушеннями антимонопольного (конкурентного) законодавства, при Держкомземі - "земельна міліція" для боротьби з порушеннями земельного законодавства тощо.

По-друге. В структурі Міністерства внутрішніх справ України як окремий підрозділ діє Департамент протидії злочинності у сфері економіки, до складу якого входять Управління організації роботи, моніторингу та контролю, Оперативно-аналітичне управління боротьби зі злочинами в базових галузях та сферах економіки, Управління оперативно-аналітичного забезпечення захисту бюджетних коштів, Управління оперативних розробок, функції яких у значній мірі фактично дублюють обов'язки податкової міліції..

По-третє. Зі вступом у дію нового Податкового кодексу України функції податкової міліції значно звужено.

По-четверте. Робота податкової міліції у попередні роки повністю дискредитувала цю структуру. Так, щорічно нею порушувалося біля 5 тисяч кримінальних і оперативно-розшукових справ, з яких до суду доходило тільки 0,2 %.

По-п'яте. Попри постійні дискусії, до сьогодні не визначено основних напрямків модернізації податкової міліції, оптимізації її структурної перебудови з урахуванням умов сьогодення, відсутня правова доктрина щодо подальшої діяльності податкової міліції з урахуванням її спеціальної компетенції.

По-шосте. В структурі податкової міліції працює понад 10 тисяч співробітників, на її утримання щорічно тратиться біля 1,5 мільярда гривень бюджетних коштів.

Таким чином, ліквідація податкової міліції у час проведення реформ, включаючи і проведення комплексу заходів з інституційної реорганізації системи органів кримінальної юстиції й запровадження нових форм і методів їхньої діяльності, сприятиме підвищенню ефективності діяльності податкових і правоохоронних органів і, відповідно, зменшенню рівня корупції, а також дасть початок роботі по вдосконаленню та оптимізації в цілому системи правоохоронних органів в Україні, їх структури, організації діяльності з урахуванням міжнародних норм і стандартів.

Все викладене вище зумовлює необхідність ліквідації податкової міліції, що й пропонується цим законопроектом.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект має на меті:

- оптимізацію системи податкових та правоохоронних органів;

- покращення умов для підприємницької діяльності;

- зменшення рівня корупції в Україні.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

1. Законопроект передбачає ліквідацію податкової міліції шляхом внесення відповідних змін до деяких законодавчих актів України.

2. Законопроект передбачає передачу повноважень податкової міліції, визначених Розділом XVIII-2 Податкового кодексу, а також функцій по здійсненню досудового розслідування злочинів, оперативно-розшукової діяльності, відповідним правоохоронним органам, зокрема, Міністерству внутрішніх справ України та Службі безпеки України.

3. Законопроект не має зворотної сили. Проблему, що пов'язана з необхідністю працевлаштування співробітників податкової міліції, пропонується вирішити шляхом переведення за їх згодою до відповідних підрозділів Департаменту протидії злочинності у сфері економіки Міністерства внутрішніх справ України, а також у відповідні структурні підрозділи Служби безпеки України.

4. Зміни до Податкового кодексу України буде внесено шляхом подання окремого законопроекту в порядку, визначеному статтею 2 даного Кодексу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Цей законопроект передбачає зміни до законів України "Про міліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про засади запобігання та протидії корупції", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про радіочастотний ресурс України", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту додаткових витрат із Державного бюджету України чи місцевих бюджетів не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту сприятиме:

- оптимізації системи податкових та правоохоронних органів;

- покращенню умов для підприємницької діяльності;

- зменшенню рівня корупції в Україні;

- підвищенню авторитету України на міжнародній арені.

 

Народний депутат України

І. С. Насалик (N 289)

Опрос