Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О жилищно-коммунальных услугах" (относительно упрощения порядка предоставления субсидий для нетрудоспособных граждан)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.04.2015 № 2676-1
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (щодо спрощення порядку надання субсидій для непрацездатних громадян)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Однією із форм соціального захисту, який здійснюється державою є саме призначення субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

У зв'язку із зростанням вартості послуг на житлово-комунальні послуги, питання отримання субсидій стало актуальним для всіх громадян України, а особливо для осіб, які визнані непрацездатними (пенсіонери, інваліди та особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника), оскільки основним, та здебільшого єдиним, джерелом їхнього існування є саме пенсії, які вони отримують від держави.

Відповідно до чинного порядку, що встановлений Кабінетом Міністрів України, з метою отримання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зацікавлені особи зобов'язані звернутися із заявою та декларацією про доходи до органів соціального захисту населення. Однак із заповненням такої декларації у людей похилого віку, як правило, виникають труднощі. Натомість в декларації зазначено, що у разі призначення особі субсидії на підставі невірно зазначених нею відомостей, вона зобов'язана буде повернути отриману субсидію у подвійному розмірі. Такі норми законодавство є несправедливими тим більше, якщо мова йде про непрацездатних громадян, про доходи яких органи, що відповідальні за призначення субсидій, можуть довідатися самостійно шляхом запиту відомостей із Пенсійного Фонду України та із центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику.

Запропонований проектом спрощений порядок отримання субсидій на житлово-комунальні послуги непрацездатними громадянам звільнить їх від обов'язку самостійно заповняти та подавати документи до підрозділів соціального захисту населення для призначення субсидій, окрім цього, розвантажить роботу таких органів.

До того ж, законопроектом встановлюється заборона встановлювати будь-які штрафи за невірне заповнення декларації споживачами, оскільки органи соціального захисту наділені достатніми повноваженнями для перевірки відомостей, що вказані у деклараціях осіб, які звернулися за отриманням субсидій.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Завдання законопроекту - скасувати для пенсіонерів, інвалідів та осіб, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, тобто для непрацездатних громадян, обов'язок самостійно заповняти та подавати документи до органів соціального захисту населення з метою отримання субсидій на житлово-комунальні послуги. Натомість встановити, що таким категоріям громадян субсидії призначаються органами, що відповідальні за призначення субсидій, на підставі відомостей, що надаються на їхні запити від Пенсійного фонду України, центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, фондів соціального страхування та інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проект є альтернативним до законопроекту N 2676. Основними перевагами цього законопроекту є: розширений перелік осіб, які володітимуть правом на призначення житлової субсидії без їхнього особистого звернення і подання документів, встановлення механізму для забезпечення їхнього права на отримання житлових субсидій без особистого звернення, а також запровадження заборони стягувати штрафи за невірне заповнення декларацій про доходи та витрати особами, які звернулися за отриманням субсидії.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу правового регулювання регулюється такими законодавчими актами:

Конституція України;

Закон України "Про житлово-комунальні послуги";

Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України, оскільки витрати на виплату субсидій для населення вже і так передбачені у Законі України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закону дозволить зробити вагомий крок для спрощення порядку отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг для осіб, які з об'єктивних причин найбільше потребують такої допомоги від держави, а саме для осіб, які втратили працездатність.

 

Народні депутати України:

Кулініч О. І. (N 345)

Яценко А. В. (N 398)

Опрос