Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О жилищно-коммунальных услугах" (относительно начисления субсидий пенсионерам и инвалидам)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.04.2015 № 2676
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до доопрацьованого проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (щодо нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 лютого 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову "Про удосконалення порядку надання житлових субсидій" N 106, відповідно до якої з 1 травня 2015 року встановлюється новий порядок спрощеного призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Для оформлення житлових субсидій громадянам необхідно звернутись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації та подати два документи (особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014/2015 років, субсидія призначатиметься на підставі раніше поданих документів):

• заяву про призначення житлової субсидії;

• декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

При цьому передбачено, що зазначені документи можуть бути надіслані поштою.

У квітні українці почали отримувати бланки заяв на отримання субсидії та спрощені декларації про доходи. Водночас у документах попередили, що у разі невірного заповнення декларації, необхідно буде сплатити штраф у подвійному розмірі надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії.

Проте пояснення щодо заповнення нових для українців бланків ніхто не надав. Тож українці мають два виходи: або тимчасово утримуватися від субсидій та платити за підвищеними тарифами, або заповнювати декларацію разом з працівниками територіальних відділень Міністерства соціальної політики України.

Критично вказана ситуація зачіпає пенсіонерів та інвалідів, як найбільшу за чисельністю категорію населення, яка потребує субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

За словами Міністра соціальної політики України Павла Розенка оновлена система субсидій дозволить скористатися пільгами близько 4 млн. українських сімей. Водночас за даними органів статистики в Україні нараховується близько 13,5 млн. пенсіонерів, які отримують в середньому 1526 грн. пенсії (за віком - 1521 грн., за інвалідністю - 1407 грн.).

Фактично для отримання права на нарахування субсидії пенсіонерам або інвалідам, незважаючи на стан їх здоров'я, потрібно безпосередньо звертатись до територіальних органів соціального захисту населення, витрачати кошти з без того жалюгідної пенсії на оплату проїзду та годинами вистоювати в довжелезних чергах.

Ще більшого здивування така ситуації викликає з огляду на те, що органи праці та соціального захисту населення безпосередньо мають право робити запити та безоплатно отримувати від органів Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, органів державної контрольно-ревізійної служби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій.

Таким чином, органи праці та соціального захисту населення повинні власноруч в автономному режимі розраховувати, призначати та надавати пенсіонерам та інвалідам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проект Закону підготовлено з метою спрощення процедури оформлення пенсіонерами та інвалідами субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Зокрема зобов'язано структурні підрозділи з питань соціального захисту населення за спрощеним порядком призначати та надавати житлові субсидії непрацюючим пенсіонерам та непрацюючим інвалідам без звернення громадянина, а працюючим пенсіонерам та працюючим інвалідам за зверненням громадянина з поданням довідок про доходи.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити частину третю статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" новими абзацами щодо призначення та надання житлових субсидій:

непрацюючим пенсіонерам та непрацюючим інвалідам без звернення громадянина на підставі відомостей від Пенсійного фонду України та інших органів державної влади та місцевого самоврядування, отриманих в порядку обміну інформацією;

непрацюючим пенсіонерам та непрацюючим інвалідам, до складу сім'ї яких входять інші особи - за зверненням громадянина з поданням довідок про доходи осіб;

працюючим пенсіонерам та працюючим інвалідам - за зверненням громадянина з поданням довідок про доходи.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу суспільних відносин регулюють Закон України "Про житлово-комунальні послуги" та Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація даного законопроекту посилить соціальний захист третини населення України, причому найменш забезпеченої, найменш мобільної та соціально захищеної, забезпечить зменшення соціальної напруги у суспільстві внаслідок критичного підвищення тарифів на оплату житлово-комунальних послуг через усунення непорозумінь між пенсіонерами чи інвалідами та органами з питань соціального захисту населення, сприятиме гарантованому наданню субсидій тим, хто їх потребує.

 

Народні депутати України

Опрос