Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О карантине растений" (относительно уменьшения административной нагрузки в сфере карантина растений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2015 № 2655
Дата рассмотрения: 17.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про карантин рослин" (щодо зменшення адміністративного навантаження у сфері карантину рослин)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону, мета і шляхи її досягнення

Згідно з міжнародними зобов'язаннями України експорт рослин, насіння та іншої сільськогосподарської продукції може здійснюватись виключно за наявності фітосанітарного сертифіката. Разом з тим, видача даного сертифіката та пов'язані з цим заходи адміністративного контролю є надмірно жорстким. Так, якщо в ЄС аналогічний сертифікат видається протягом декількох годин, то в Україні на видачу такого сертифіката законодавство дає до 5 діб. Тривала видача сертифіката призводить до простою суден та вагонів в порту, що суттєво збільшує вартість логістичних послуг. Зокрема, вартість логістичних послуг з перевезення та перевалки зерна в Україні щонайменше в два рази вища, ніж в країнах ЄС. Висока вартість логістичних послуг негативним чином відображається на закупівельній ціні на зерно в аграріїв. Окрім цього, передбачена Закону України "Про карантин рослин" тривала видача сертифіката є значним стимулом для корупції, що ґрунтується на "прискоренні" видачі довільних документів.

Слід також зазначити, що фітосанітарне регулювання застосовується значно ширше, ніж це передбачено міжнародними договорами. Так, країни-імпортери з України можуть не заперечувати проти ввезення певних карантинних організмів. Проте, згідно з чинними нормами, експорт сільськогосподарської продукції буде заборонений за наявності будь-яких контрольованих організмів.

Суттєвою проблемою також є відсутність єдиного розуміння між аграріями, перевізниками та контролюючими службами щодо об'єктів на які має видаватися сертифікат. Часто не зрозуміло в які та з яких країн обмежено експорт певних об'єктів карантинного контролю, оскільки відсутнє належне інформування з боку відповідального центрального органу виконавчої влади.

Незрозумілою також є необхідність проходження обов'язкової перевірки для реєстрації суб'єктів господарювання, що здійснюють виробництво та перевезення рослин.

Суттєві проблеми існують при перевезенні об'єктів карантинного контролю всередині країни. Наразі передбачена необхідність отримання карантинного сертифіката при ввезенні рослин в карантинну зону. Даний підхід до контролю є невиправданим, оскільки для попередження поширення карантинних організмів достатньо контролювати лише вивезення рослин із такої зони.

У зв'язку із вищенаведеними проблемами, законопроектом зменшити адміністративне навантаження у сфері карантину рослин.

2. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону вносяться зміни до Закону України "Про карантин рослин", спрямовані на реформування системи державного регулювання та контролю у сфері карантину рослин з метою дерегуляції та попередження корупції.

Законопроектом пропонується:

скоротити строк видачі фітосанітарного та карантинного сертифікатів до 24 годин після завантаження транспортного засобу;

запровадити окремі списки об'єктів карантинного контролю та перевезення рослин в цілях імпорту, експорту, реекспорту та перевезення всередині країни;

запровадити публікацію на інтернет-сторінці відповідального центрального органу виконавчої влади повного переліку об'єктів карантинного контролю в розрізі країн;

скасувати обов'язковість проходження перевірки для здійснення діяльності із перевезення та вирощування рослин;

запровадити обов'язкову видачу карантинного сертифіката лише за умови вивезення рослин за межі карантинної зони.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, які вирішуються даним проектом Закону, регулюються Законом України "Про карантин рослин". Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує витрат з державного та місцевих бюджетів.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття цього проекту Закону сприятиме зниженню адміністративного навантаження на аграріїв при перевезенні рослин в 3 рази або на 1,1 млрд. гривень.

 

Народні депутати України:

Івченко В. Є.

Мірошніченко І. В.

Кутовий Т. В.

Кулініч О. І.

Бакуменко О. Б.

Мушак О. П.

Лабазюк С. П.

Опрос