Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно усовершенствования применения залога за совершение коррупционных преступлений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2015 № 2654
Дата рассмотрения: 06.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення застосування застави за вчинення корупційних злочинів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення застосування запобіжних заходів за вчинення корупційних злочинів" (далі - проект Закону) розроблено Міністерством юстиції на виконання доручення Прем'єр-міністра України Яценюка А. П. N 68 від 27 березня 2015 року.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом Закону пропонується підвищити гарантії невідворотності покарання для осіб, що вчинили корупційні злочини, які уникають його, переховуючись від слідства та суду внаслідок застосування застави.

3. Правові аспекти

Змінами до статті 176 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) пропонується встановити, що до корупціонерів за злочинні діяння з найбільш високою суспільною небезпекою застосовуватиметься запобіжний захід виключно у вигляді тримання під вартою.

До таких злочинів належатимуть привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм становищем, якщо воно вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою (частина п'ята статті 191 КК), прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, незалежно від розміру такої вигоди (частина четверта статті 368 КК).

Крім того на сьогодні в кримінальному судочинстві за всі злочини, у тому числі за корупційні, застосуються єдині критерії визначення розміру застави.

Проте для корупціонерів існуючі розміри застави є неадекватно мізерними, оскільки отримані ними неправомірні вигоди протягом усіє протиправної діяльності значно перевищують їх.

З метою виправлення цієї ситуації проектом пропонується внести зміну до статті 182 КПК, передбачивши, що за корупційні злочини, перелік яких вже чітко визначено в Кримінальному кодексі України (крім тих, за які застосовуватимуться виключно тримання під вартою), застава призначатиметься у десятикратному розмірі неправомірної вигоди або вартості одержаного злочинним шляхом майна.

При цьому загальні підстави для визначення розміру застави застосовуватимуться лише у випадку, коли десятикратний розмір буде меншим ніж верхня межа застави для злочинів відповідної тяжкості.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону потребує погодження з Міністерством внутрішніх справ Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів та Генеральною прокуратурою України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць та функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

Проект Закону не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які мають ризики вчинення корупційних правопорушень, та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій із громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту Закону не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Запропоновані проектом зміни дозволять уникати в кримінальному судочинстві випадків, коли через незначні розміри застави корупціонери, залишаючи в своєму розпорядженні статки, одержані злочинним шляхом, переховуються за кордоном та уникають кримінальної відповідальності.

 

Міністр

П. Петренко

Опрос