Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнения в Уголовный кодекс Украины относительно подкупа участника массового мероприятия

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2015 № 2651
Дата рассмотрения: 16.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнення до Кримінального кодексу України щодо підкупу учасника масового заходу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

Стаття 39 Конституції України передбачає, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Останнім часом громадяни активно користуються цим правом, що свідчить, зокрема, про зростання громадської активності і розвиток громадянського суспільства в Україні.

Проте, одночасно протягом останніх років збільшилась кількість платних масових заходів громадсько-політичного характеру, коли учасники мітингу або демонстрації отримують кошти за участь у заході.

Під час Революції гідності в ЗМІ було висвітлено чимало фактів, коли учасники, так званого, антимайдану отримували гроші за певну кількість годин, "відстояних" на мітингу.

Така практика перетворює мирні зібрання на "брудний" інструмент в політичній боротьбі, а в свідомості пересічних людей формується стійка недовіра до виявів громадської активності.

Для припинення діяльності таких "політичних гастролерів" необхідно запровадити кримінальну відповідальність для тих, хто організовує "платні" мітинги та роздає гроші громадянам за їх участь у політичних масових заходах.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта.

Метою законопроекту є припинення практики організації платних масових заходів громадсько-політичного характеру, шляхом притягнення до кримінальної відповідальності організаторів та "роздавачів" коштів (або іншого майна, переваг, пільг, послуг, нематеріальних активів).

3. Загальна характеристика та основні положення акта.

Проектом передбачається запровадити кримінальну відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання особі неправомірної вигоди за її участь у масовому заході громадсько-політичного характеру (мітингу, поході, демонстрації, пікетуванні, зборах тощо).

Термін "масовий захід" використовується, зокрема, в Законі України "Про міліцію" (стаття 10), визначений у Статуті патрульно-постової служби міліції України, затвердженому наказом МВС України N 404 від 28.07.1994 (розділ XV), а також в численних рішеннях місцевих рад, що визначають порядок організації та проведення масових заходів.

Оскільки спеціального закону про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій немає, проектом пропонується дати відкритий (невичерпний) перелік форм (видів) масових заходів (мітинги, походи, демонстрації, пікетування, збори тощо).

Для чіткого окреслення меж кримінальної відповідальності проект визначає, що захід має мати громадсько-політичний характер. Таким чином, інші види масових заходів (культурного, спортивного, комерційного та іншого характеру) не підпадають під дію пропонованої статті.

Під неправомірною вигодою пропонується розуміти кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, які пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.

Мінімальний розмір вартості предмету підкупу визначений задля того, щоб під підкуп учасника масового заходу громадсько-політичного характеру не підпадала роздача прапорців, газет, іншої продукції політичних партій та громадських рухів тощо.

До кваліфікуючих ознак пропонується віднести:

1) вчинення злочину повторно, або службовою особою, або за попередньою змовою групою осіб;

2) якщо вчинення злочину призвело до порушення чи зупинення роботи органів державної влади та місцевого самоврядування, або якщо злочин вчинено організованою групою.

Санкції статті відповідають характеру Розділу XII "Злочини проти громадського порядку та моральності", який пропонуються доповнити новою статтею 295-1 "Підкуп учасника масового заходу". Санкції частин другої та третьої статті відносять злочин до категорії тяжких, що дає можливість згідно Кримінального процесуального кодексу України проводити негласні слідчі (розшукові) дії (ч. 2 статті 246 КПК).

Важливим аспектом досягнення мети проекту (а саме: припинення практики організації платних масових заходів громадсько-політичного характеру) є можливість звільнення від кримінальної відповідальності за цей злочин особи, яка буде сприяти його припиненню або розкриттю. Така можливість виключається для організатора злочину. Тобто, до прикладу, якщо особа, яка безпосередньо роздає гроші на мітингу, під час досудового розслідування сприяє викриттю організатора підкупу, вона може бути звільнена від кримінальної відповідальності.

Проект Закону не передбачає жодної юридичної відповідальності для учасників мітингів, а лише покарання осіб, які влаштовують проплачений мітинг, демонстрацію чи пікет, в тому числі організаторів таких мітингів.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є: Конституція України, Кримінальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація даного Закону у разі його прийняття не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

У разі прийняття Закону буде можливість значно зменшити хибну повсюдну практику організації платних масових заходів громадсько-політичного характеру.

 

Народний депутат України

А. Ю. Геращенко

Опрос