Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 5 Закона Украины "О судебном сборе" (относительно дополнения перечня льготных категорий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.04.2015 № 2643
Дата рассмотрения: 10.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" (щодо доповнення переліку пільгових категорій)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" розроблено з метою забезпечення належного представлення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами інтересів держави та забезпечення захисту прав інвесторів в судових інстанціях у випадку порушення законодавства про ринок цінних паперів та про акціонерні товариства.

2. Мета і шляхи досягнення

Важливим елементом державного регулювання ринку цінних паперів є контроль за дотриманням законодавства на ринку цінних паперів.

При здійсненні Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) своїх повноважень під час застосування законодавства виникають проблеми, пов'язані з тим, що Комісія не звільнена від сплати судового збору за позовами, з якими вона звертається до суду.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в межах повноважень, наданих їй Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Кодексом України про адміністративні правопорушення, може накладати штрафні санкції на юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів та громадян чи посадових осіб за адміністративні правопорушення, пов'язані з діяльністю на ринку цінних паперів.

Протягом 2014 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було накладено 4958 штрафів на суму 96,197 млн. грн. Сума штрафів, яка була сплачена правопорушниками протягом 2014 року, становить лише 3,857 млн. грн.

Так, законодавством передбачені заходи примусового стягнення накладених штрафів. Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема, передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Комісії. Проте, здійснення в повній мірі зазначених заходів ускладнено тим, що Законом України "Про судовий збір" Комісію та її територіальні органи не звільнено від сплати судового збору при поданні позовної заяви до суду.

При цьому існує проблема недофінансування витрат Комісії на сплату судового збору.

Так, на сплату Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку державного мита та судового збору у 2014 році було передбачено 88,32 тисяч гривень, а у 2015 році - 125,40 тисяч гривень.

Слід зазначити, що коштів, виділених Комісії на сплату судового збору було недостатньо для забезпечення оперативного надходження до Державного бюджету України суми штрафів, які не були сплачені у добровільному порядку у 2014 році, а саме 92,34 млн. грн.

Одним із завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів. Реалізація цього завдання можлива також шляхом звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду в якості позивача. Комісія не має змоги повною мірою реалізувати вказане завдання щодо захисту прав інвесторів у зв'язку з необхідністю сплачувати судовий збір за позовами, з якими вона звертається до суду.

В той же час, необхідно зазначити що, частиною першою статті 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено звільнення від сплати судового збору, зокрема, Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень, Міністерства фінансів України, місцевих фінансових органів, органів доходів і зборів, Державної казначейської служби України, Державної фінансової інспекції України та їх територіальних органів, Державної служби фінансового моніторингу України і Національного банку України.

3. Правові аспекти

Правовідносини у цій сфері регулюються Бюджетним кодексом України, законами України "Про державний бюджет України", "Про судовий збір" та "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", іншими законодавчими та нормативно-правовими актами в цій галузі.

Законопроектом передбачається внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" в частині звільнення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її територіальних органів від сплати судового збору у справах, що вирішуються на підставі законодавства про ринок цінних паперів та про акціонерні товариства.

При цьому запропоновані зміни спрямовані на забезпечення оперативного надходження до Державного бюджету України коштів, які не сплачуються у добровільному порядку та ефективну реалізацію завдання Комісії щодо захисту прав інвесторів.

Реалізація акта не потребує внесення змін до інших законів України та розробки нових нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Проект акта не стосується прав та свобод громадян.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України, оскільки Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є органом, видатки якого фінансується з Державного бюджету України, а кошти, які підлягають сплаті Комісією як судовий збір, спрямовуються до Державного бюджету України. Таким чином, звільнення Комісії від сплати судового збору призведе до оптимізації руху бюджетних коштів та забезпечення надходження до Державного бюджету України суми штрафів, які не сплачуються у добровільному порядку.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" стосується інтересів наступних органів державної влади:

- Міністерства фінансів України;

- Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;

- Міністерства юстиції України.

Проект Закону погоджено без зауважень Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" відсутні положення, які містять ознаки дискримінації. Зазначений законопроект не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Зазначений законопроект не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

Пропозиції щодо інформаційного супроводження та роз'яснення проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" додаються.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття запропонованого законопроекту забезпечить належний рівень представлення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами інтересів держави та забезпечення захисту прав інвесторів в судових інстанціях у випадку порушення законодавства про ринок цінних паперів та про акціонерні товариства.

 

Голова Комісії

Т. Хромаєв

Опрос