Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно предельного размера арендной платы

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2015 № 2640
Дата рассмотрения: 10.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Верховною Радою України прийнято Закон України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, яка передбачає, що розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі між орендодавцем (власником) та орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків такої оцінки.

При цьому із зазначеного пункту виключено норму, відповідно до якої розмір орендної плати може бути більшим граничного розміру орендної плати, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Зазначений аспект може негативно вплинути на активізацію земельних торгів та надходження до місцевих бюджетів.

Наразі спостерігається тенденція активізації земельних торгів. Протягом 2014 року на земельних торгах продано 853 земельні ділянки та права користування (оренди, суперфіцій, емфітевзис), що втричі перевищує аналогічний показник 2013 року. Надходження до Державного бюджету України та місцевих бюджетів склали 53,8 млн. гривень.

Досвід проведення земельних торгів (аукціонів) в Україні з продажу права оренди протягом 2014 року свідчить про перевищення рівня орендної плати за результатами аукціону проти максимально визначеного Податковим кодексом України більше ніж у 2 раза. В 2014 році продано 11 прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. Річний розмір орендної плати коливався в межах 13,3 - 25,5 процента, строк оренди відповідно 7 - 49 років.

У разі обмеження розміру річної орендної плати (12 %) недонадходження до місцевих бюджетів складуть більше 8 млн. гривень за період оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

Відповідно до правової позиції, яку викладено у постанові Верховного Суду України від 02.12.2014 N 21-274а14, розмір річної орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам Податкового кодексу України, а тому зміна граничних розмірів орендної плати, встановлених Податковим кодексом України, є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Отже, виключення з Податкового кодексу України норми, відповідно до якої розмір орендної плати може бути більшим максимального розміру орендної плати, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах, може стати приводом для ініціювання орендарями перегляду деяких умов договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності, які були укладені на земельних торгах до набрання чинності зазначеним вище Законом, а саме розміру орендної плати як такого, що не відповідає чинному законодавству. Зазначене призведе до втрат місцевих бюджетів, оскільки відповідно до вимог частини другої статті 67 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів належить, зокрема, податок на майно (складовою частиною якого є плата за землю у формі орендної плати), який зараховується до відповідних місцевих бюджетів.

Крім того, обмеження, встановлені пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, щодо граничного розміру річної орендної плати, унеможливлюють визначення переможця земельних торгів та призведуть до визнання їх такими, що не відбулися, у разі, якщо щонайменше два учасника у ході торгів погодяться на річну орендну плату, що дорівнює або перевищує 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Даний чинник перешкоджає активізації земельних торгів та поширенню в Україні ринкових орендних відносин.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проект Закону підготовлено з метою відновлення норми у Податковому кодексі України, яка передбачала, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності може бути більшим 12 відсотків нормативної грошової оцінки, якщо орендаря визначено на земельних торгах, що дозволить збільшити дохідну частину місцевих бюджетів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України і встановити, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності може бути більшим 12 відсотків нормативної грошової оцінки, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу суспільних відносин регулюють Конституція України, Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Земельний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів. Прийняття та реалізація даного проекту Закону дозволить збільшити надходження до місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація даного проекту Закону забезпечить розвиток ринку оренди земель, передусім сільськогосподарського призначення, а також встановленню справедливого ринкового розміру річної орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що дозволить збільшити надходження до місцевих бюджетів, що у свою чергу сприятиме соціально-економічному розвитку регіонів.

 

Народні депутати України:

Ляшко О. В.

Галасюк В. В.

Ленський О. О.

Вовк В. І.

Продан О. П.

Кірш О. В.

Єфремова І. О.

Кіраль С. І.

Кривенко В. М.

Кривошея Г. Г.

Опрос