Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно обеспечения коммерческого учета природного газа, тепловой энергии, горячей и холодной воды

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2015 № 2636
Дата рассмотрения: 21.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення комерційного обліку природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні, в умовах значного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, питання прозорості нарахування плати за їх споживання є більш ніж актуальним.

Не є секретом, що більшість домогосподарств де-факто споживає значно менше енергоресурсів ніж передбачено діючими нормативами. Тобто, через відсутність належної системи комерційного (приладового) обліку, населення, значні верстви якого і так страждають від наслідків зниження темпів економічного росту, девальвації національної грошової одиниці, інфляційних процесів, вимушено оплачувати ще й вартість не отриманих ним послуг.

Більш того, указаний підхід негативно відображається на культурі споживання енергоресурсів, позаяк замість стимулювання ощадливого ставлення до них, сприяє їх безвідповідальному витрачанню.

За таких обставин, реформування системи житлово-комунального господарства в Україні не може насправді розпочатись без забезпечення принаймні будинкового обліку витрачених ресурсів.

Натомість, забезпечення такого обліку сприятиме участі громадян у заходах з підвищення енергоефективності власних домівок, що є особливо актуальним зважаючи на постійний дефіцит коштів Державного та місцевих бюджетів.

2. Мета законопроекту і шляхи її досягнення

Метою проекту акта є законодавче врегулювання питань у сфері комерційного обліку енергоресурсів, а також спонукання надавачів послуг з розподілу природного газу, централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання до забезпечення належного комерційного обліку об'єму реалізації таких послуг, а населення - до економного споживання енергоресурсів.

Для реалізації указаних цілей пропонується покласти обов'язок на виконавців зазначених комунальних послуг забезпечити житлові будинки засобами вимірювальної техніки (лічильниками). Оснащення вузлами обліку енергоресурсів інших об'єктів нерухомого майна пропонується покласти на власників таких об'єктів.

У разі невиконання цього обов'язку, пропонується запровадити поетапне корегування плати за спожиті комунальні послуги шляхом множення ціни/тарифу на відповідний зменшувальний або підвищувальний коефіцієнт, без відшкодування відповідним суб'єктам господарювання отриманих через це збитків.

Суми знижок, застосованих внаслідок незабезпечення належного комерційного обліку об'єму споживання товарів (послуг), пропонується не враховувати під час регулювання цін (тарифів) на товари суб'єктів природних монополій.

З метою уникнення випадків зловживань даними нормами з боку споживачів, законопроект пропонує застосування збільшувального коефіцієнту до цін/тарифів тим особам, які відмовились від установки лічильників.

Крім того, законопроектом пропонується внесення змін та доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині уточнення окремих положень та підвищення відповідальності за умисне вчинення протиправних дій, які призвели до безоблікового споживання енергоресурсів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни та доповнення до ст. ст. 2 ("Організація роботи із запровадження комерційного обліку природного газу"), 3 ("Джерела фінансування"), 5 ("Відповідальність споживачів природного газу"), 6 ("Обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території") Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", ст. 18 ("Приладовий облік природного газу") Закону України "Про ринок природного газу", ст. ст. 1 ("Визначення термінів"), 20 ("Загальні засади формування тарифів на теплову енергію"), 25 ("Права та основні обов'язки теплогенеруючої, теплотранспортної та теплопостачальної організацій") Закону України "Про теплопостачання", доповнення цього Закону статтями 192 ("Комерційний облік у сфері централізованого теплопостачання") та 201 ("Оплата послуг у сфері теплопостачання"), ст. ст. 1 ("Визначення термінів"), 23 ("Права та обов'язки підприємств питного водопостачання"), 32 ("Плата за надання послуг з питного водопостачання"), 41 ("Облік у сфері питної води та питного водопостачання") Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", доповнення цього Закону статтею 411 ("Особливості комерційного обліку в сфері централізованого водовідведення"), ст. ст. 13 ("Розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення"), 21 ("Права та обов'язки виконавця"), 22 ("Права та обов'язки виробника"), 32 ("Плата за житлово-комунальні послуги") Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. ст. 9 ("Принципи державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій"), 10 ("Обов'язки суб'єктів природних монополій") Закону України "Про природні монополії", ст. 17 ("Повірка засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації") Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ст. 1031 ("Порушення правил користування енергією чи газом") Кодексу України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Питання у згаданій сфері регулюється: законами України "Про ринок природного газу", "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про природні монополії", "Про метрологію та метрологічну діяльність", Кодексом України про адміністративні правопорушення.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення комерційного обліку природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води" не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України та/або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту сприятиме впровадженню системи належного комерційного (приладового) обліку ряду комунальних послуг, надаваних споживачам і, як наслідок, раціональному споживанню природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води, а також створенню прозорого механізму розрахунків за них.

 

Народний депутат України

В. Ф. Сташук (посв. N 410)

Народний депутат України

Д. Й. Андрієвський (посв. N 420)

Народний депутат України

Г. Г. Кривошея (посв. N 064)

Опрос