Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно обеспечения надлежащего коммерческого учета природного газа, тепловой энергии, горячей и холодной воды для населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2015 № 2636
Дата рассмотрения: 10.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення належного комерційного обліку природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води для населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні, в умовах значного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, питання прозорості нарахування плати за їх споживання є більш ніж актуальним.

Не є секретом, що більшість домогосподарств де-факто споживає значно менше енергоресурсів ніж передбачено діючими нормативами. Тобто, через відсутність належної системи комерційного (приладового) обліку, населення, значні верстви якого і так страждають від наслідків зниження темпів економічного росту, девальвації національної грошової одиниці, інфляційних процесів, вимушено оплачувати ще й вартість не отриманих ним послуг.

Більш того, указаний підхід негативно відображається на культурі споживання енергоресурсів, позаяк замість стимулювання ощадливого ставлення до них, сприяє їх безвідповідальному витрачанню.

За таких обставин, реформування системи житлово-комунального господарства в Україні не може насправді розпочатись без забезпечення принаймні будинкового обліку витрачених ресурсів.

Натомість, забезпечення такого обліку сприятиме участі громадян у заходах з підвищення енергоефективності власних домівок, що є особливо актуальним зважаючи на постійний дефіцит коштів державного та місцевих бюджетів.

2. Мета законопроекту і шляхи її досягнення

Метою законодавчого акта є спонукання надавачів послуг з розподілу природного газу, централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання до забезпечення належного комерційного обліку об'єму реалізації таких послуг, а населення - до економного споживання енергоресурсів.

Для реалізації указаних цілей пропонується покласти обов'язок на виконавців зазначених комунальних послуг забезпечити житлові будинки засобами вимірювальної техніки (лічильниками).

У разі невиконання цього обов'язку, пропонується запровадити поетапне зменшення плати за спожиті комунальні послуги шляхом множення ціни/тарифу на відповідний зменшувальний коефіцієнт, без відшкодування відповідним суб'єктам господарювання отриманих через це збитків.

Суми знижок, застосованих внаслідок незабезпечення належного комерційного обліку об'єму споживання товарів (послуг), пропонується не враховувати під час регулювання цін (тарифів) на товари суб'єктів природних монополій.

З метою ж уникнення випадків зловживань даними нормами з боку споживачів, законопроект пропонує застосування збільшувального коефіцієнту до цін/тарифів тим особам, які відмовились від установки лічильників.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни та доповнення до ст. 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" ("Обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території"), ст. ст. 20 ("Загальні засади формування тарифів на теплову енергію"), 25 ("Права та основні обов'язки теплогенеруючої, теплотранспортної та теплопостачальної організацій") Закону України "Про теплопостачання", ст. 32 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" ("Плата за надання послуг з питного водопостачання"), ст. ст. 21 ("Права та обов'язки виконавця"), 32 ("Плата за житлово-комунальні послуги") Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. ст. 9 ("Принципи державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій"), 10 ("Обов'язки суб'єктів природних монополій") Закону України "Про природні монополії".

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Питання у згаданій сфері регулюється: законами України "Про засади функціонування ринку природного газу", "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про природні монополії".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення належного комерційного обліку природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води для населення" не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України та/або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту сприятиме впровадженню системи належного комерційного (приладового) обліку ряду комунальних послуг, надаваних споживачам і, як наслідок, раціональному споживанню природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води, а також створенню прозорого механізму розрахунків за них.

 

Народний депутат України

В. Ф. Сташук (посв. N 410)

Опрос