Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогового мониторинга)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2015 № 2633
Дата рассмотрения: 10.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкового моніторингу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Великі платники податків забезпечують переважну частину доходів до державного бюджету. Від правильності та повноти нарахування, сплати ними податків та зборів залежить стан наповнення державної казни та фінансування видатків бюджету.

Згідно з вимогами Податкового кодексу України великі платники податків перебувають на обліку в спеціалізованих контролюючих органах, що здійснюють їх податкове супроводження. Однак дієвих механізмів взаємодії великого платника податків та контролюючих органів на сьогодні не визначено.

Існує потреба законодавчого врегулювання можливості отримувати позицію контролюючих органів щодо правильності нарахування податків та зборів великими платниками податків та механізм узгодження спірних питань.

2. Цілі та завдання законопроекту

Ціль законопроекту полягає в удосконаленні податкового регулювання та підвищення ефективності податкового адміністрування нарахування та сплати платежів до бюджетів великими платниками податків.

Завдання цього законопроекту полягає у запровадженні дієвого механізму взаємодії контролюючих органів та великих платників податків.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується запровадження нової форми взаємодії великих платників податків та фіскальної служби - податкового моніторингу.

Згідно даного законопроекту, для платника податків надається право звернутися до контролюючого органу із заявою про проведення податкового моніторингу. Разом із заявою, подається регламент інформаційної взаємодії, який встановлює порядок надання контролюючому органу в електронній формі документів (інформації), на підставі яких нараховуються (утримуються) податки та збори та доступ до інформаційних систем платника податків, в яких містяться зазначені документи (інформація).

Проведення податкового моніторингу передбачається протягом року, наступного за роком, в якому платник податку подав до контролюючого органу заяву про проведення податкового моніторингу. Можливе і дострокове припинення податкового моніторингу, яке відбувається за рішенням контролюючого органу у випадках невиконання платником податку регламенту інформаційної взаємодії, виявлення факту недостовірності у поданій інформації чи систематичності даних порушень (два і більше рази).

Для відображення позиції контролюючого органу стосовно правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, контролюючий орган з власної ініціативи або за запитом платника податків складає мотивований висновок.

При проведенні податкового моніторингу контролюючий орган не має права направляти платнику податків мотивований висновок з питань, пов'язаних із трансфертним ціноутворенням.

У разі незгоди платника податків з мотивованим висновком проводиться процедура взаємного узгодження.

Законопроектом визначенні строки, необхідні для належного проведення процедури податкового моніторингу як зі сторони контролюючого органу, так і зі сторони платників податків.

Якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок або відображає суму недоплати у складі декларації за наслідками податкового моніторингу, штрафи не застосовуються.

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у випадку виконання платником податків мотивованого висновку контролюючого органу, прийнятого за процедурою податкового моніторингу, не застосовуються.

4. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Застосування податкового моніторингу надасть можливість великим платникам податків забезпечити правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати податків і зборів, уникнути судових спорів з органами доходів та зборів.

 

Народний депутат України

Т. Р. Козак

Опрос