Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно межбюджетных трансфертов и государственной поддержки образования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.04.2015 № 2625
Дата рассмотрения: 09.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо міжбюджетних трансфертів та державної підтримки освіти)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Змінами до Бюджетного кодексу України передбачено горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень на одного жителя. При розрахунку індексу податкоспроможності міст на одного жителя на 2015 рік враховані надходження податку на доходи фізичних осіб 2013 року, які не відображають реальних прогнозних показників планового бюджетного періоду.

Так як місцеві бюджети затверджуються до 25 грудня, що передує плановому, то у грудні вже є прогнозні планові показники обсягу податку на доходи фізичних осіб, визначеного пунктом 1 частини 1 статті 64 цього Кодексу розраховані містами обласного значення. Тому з метою більш досконалого вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень на одного жителя, врахованого при формуванні місцевих бюджетів розрахунок рівня забезпеченості видатків податком на доходи фізичних осіб потребує уточнення.

Законодавство України, щодо регулювання відносин в сфері надання освітніх послуг наразі містить велику кількість прогалин. Необхідність прийняття законопроекту зумовлена нагальною проблемою вдосконалення чинного законодавства в сфері функціонування освітньої галузі.

Також необхідним є врахування того, що відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України "Про дошкільну освіту" дошкільна освіта в Україні є обов'язковою, а тому фінансування дошкільних навчальних закладів повинно здійснюватись за рахунок освітньої субвенції, з обов'язковим внесенням таких змін до чинного законодавства.

Крім того, реверсна дотація до Державного бюджету перераховується незалежно від виконання місцевих бюджетів, тобто, вилучається фінансовий ресурс, який край необхідний для виконання повноважень органів місцевого самоврядування, а потім на цей обсяг необхідно оформлювати короткотермінову позичку та погашати її до кінця поточного року, у зв'язку з чим, адаптації потребує стаття 108 Бюджетного кодексу України "Порядок перерахування міжбюджетних трансферів".

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблений з метою доопрацювання окремих положень Бюджетного кодексу України в частині усунення наявних недоліків розрахунку рівня забезпеченості видатків податком на доходи фізичних осіб та фінансового забезпечення місцевих бюджетів в частині міжбюджетних відносин.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внесення змін до Бюджетного кодексу України, спрямоване на вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень на одного жителя розрахованого саме місцевими органами влади.

Внаслідок реалізації запропонованих положень зменшиться навантаження на міські бюджети у зв'язку з невиконанням доходної частини, що позитивно позначиться на своєчасності фінансування відповідних повноважень органів місцевого самоврядування.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту не потребує збільшення бюджетних витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект потребує погодження з Кабінетом Міністрів України.

6. Запобігання дискримінації

Положення законопроекту не містять дискримінаційних ознак.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних порушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення обговорень з громадськістю.

9. Аналіз регуляторного впливу

Проект Закону не потребує аналізу регуляторного впливу.

10. Прогноз результатів

Прийняття та реалізація даного законопроекту дозволить підвищити фінансову самодостатність бюджетів місцевого самоврядування, що надасть можливості забезпечити виконання місцевих програм, які мають важливе значення для соціально-економічного та культурного розвитку міст.

Крім цього, кошти освітньої субвенції є додатковим джерелом надходжень місцевих бюджетів, які можуть бути направлені на покращення матеріально-технічного стану закладів освіти, їх модернізацію, харчування дітей тощо, що сприятиме фінансовій стабілізації та економічному зросту галузі.

 

Народний депутат України

С. М. Сажко

Опрос