Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно упрощения процедуры оформления процессуального представительства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.04.2015 № 2616
Дата рассмотрения: 09.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури оформлення процесуального представництва"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Частиною 1 статті 59 Конституції України гарантоване право кожного на правову допомогу, а також свобода у виборі захисника своїх прав.

У Рішенні від 30 вересня 2009 року Конституційний Суд України констатував, що "гарантування кожному права на правову допомогу в контексті частини другої статті 3, статті 59 Конституції України покладає на державу відповідні обов'язки щодо забезпечення особи правовою допомогою належного рівня. Такі обов'язки обумовлюють необхідність визначення в законах України, інших правових актах порядку, умов і способів надання цієї допомоги. Проте не всі галузеві закони України, зокрема процесуальні кодекси, містять приписи, спрямовані на реалізацію такого права, що може призвести до обмеження чи звуження змісту та обсягу права кожного на правову допомогу".

З огляду на зазначені положення Конституції та в аспекті Рішення Конституційного Суду України є очевидним, що передбачені у чинних процесуальних актах процедури формалізації повноважень осіб, які надають правову допомогу (представників) повинні в жодному разі не звужувати обсяг права кожного на таку допомогу.

Водночас, чинне регламентування процедури оформлення повноважень представників не відповідає цим положенням Конституції.

Так, якщо надання правової допомоги обмежується лише судовим представництвом, для особи видається недоцільним нести додатковий фінансовий тягар щодо оформлення відповідних повноважень представників.

Більш того, значна категорія осіб узагалі немає можливості такий тягар нести, вже не говорячи про ті непоодинокі випадки, коли юристи, що надають правову допомогу на засадах "pro bono" незахищеним категоріям населення, змушені ще й оплачувати вартість нотаріального посвідчення довіреностей.

Тому видається доцільним детальніше врегулювати питання посвідчення довіреностей за рішенням суду у цивільному судочинстві та внести відповідне положення у адміністративному.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту і його місце у системі законодавства України

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 42 Цивільного процесуального кодексу України та статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України з метою гарантування права кожного на правову допомогу.

Зміни дозволять не нести додаткових витрат на оформлення представництва шляхом нотаріального посвідчення. Натомість, пропонується, щоб довіреність посвідчувалася ухвалою суду без виходу у нарадчу кімнату.

3. Оцінка регулятивного впливу законопроекту

Законопроект сприятиме доступності правової допомоги, усуне недосконалість правового регулювання ст. 43 Цивільного процесуального кодексу України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

 

Народний депутат України

Т. З. Юрик (посвідчення N 363)

Опрос