Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно повышения ответственности за нарушения, связанные с коррупционной составляющей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.04.2015 № 2614
Дата рассмотрения: 09.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо підвищення відповідальності за порушення, пов'язані з корупційною складовою)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогодні корупція в українському суспільстві набрала катастрофічних масштабів, які не лише не дозволяють національній економіці нормально функціонувати, а й фактично її "вбивають". Більше того, корупція пронизавши всі гілки влади, стала справжньою загрозою національній безпеці України та досягла найвищого рівня суспільно-небезпечного діяння.

Так, за результатами нового Індексу сприйняття корупції в 2014 році від Transparency International Україна так і не подолала межу "корупційної ганьби". Отримавши лише один додатковий бал, в порівнянні з 2013 роком, Україна залишається в клубі тотально корумпованих держав.

26 балів зі 100 можливих і 142 місце зі 175 позицій - такі показники України в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index) від Transparency International за 2014 рік. Україна вкотре опинилась на одному щаблі з Угандою та Коморськими островами, як одна з найбільш корумпованих країн світу.

Передбачені чинним законодавством міри покарання за корупційні злочини не забезпечують головного - його невідворотності та є недостатніми за діяння, які досягли рівня найбільш суспільно-небезпечних. Також існуючі міри покарання за корупційні злочини не дозволяють досягти превентивного ефекту від їх застосування.

Аналіз судової статистики лише за 2013 - 2014 роки засвідчив відсутність позитивного ефекту від застосування існуючих видів покарання. Так, у 2013 році до місцевих судів надійшло 2248 справи кримінального провадження за статтею 191 Кримінального кодексу України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), за результатами розгляду яких засуджено 1337 осіб. У свою чергу у 2014 році надійшло 2078 справ за вказаною статтею, засуджено - 1362 особи. За статтями 364 - 370 Кримінального кодексу України (Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг) у 2013 році до місцевих судів надійшло 3509 справ, за якими засуджено 1458 осіб, а у 2014 році надійшло 3249 справ за вказаними статтями, засуджено - 1531 особа.

Крім того, є недостатнім рівень покарання для осіб, які пропонують, обіцяють чи надають неправомірну вигоду службовій особі, так як, одним з основних чинників, які сприяють розвитку корупції є саме високий рівень бажаючих за винагороду отримати сприяння у вирішенні тих чи інших питань. Також розмір існуючих штрафів за вказані правопорушення є неспівставним з розмірами шкоди, нанесеної неправомірними діями посадових осіб.

Враховуючи викладене, важливою складовою системних дій щодо протидії корупції повинно бути вдосконалення чинного законодавства в частині посилення відповідальності за корупційні злочини.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою вдосконалення чинного законодавства в частині посилення відповідальності за корупційні злочини.

Завданням законопроекту є створення належних умов для боротьбі з корупцією шляхом встановлення адекватної міри покарання за злочини, що на сьогодні досягли рівня найбільш суспільно-небезпечних.

3. Загальна характеристика і основні положення Законопроекту

Законопроект передбачає посилення відповідальності осіб, причетних до корупційних злочинів, зокрема, шляхом застосування:

- обов'язкового позбавлення права займати певні посади чи займатися певним видом діяльності для осіб, засуджених за злочини, пов'язані із корупційною складовою;

- розширення випадків, у яких застосовується спеціальна конфіскація та конфіскація майна;

- введення покарання за злочини особливої тяжкості, пов'язані з корупційною складовою, у вигляді довічного позбавлення волі;

- посилення відповідальності осіб, які, пропонували обіцяли чи надавали правомірну вигоду службовим особам.

Крім того, запропонованими змінами значно збільшується розмір штрафів, що безумовно сприятиме росту доходної частини державного бюджету, що у свою чергу - сприятиме нівелюванню негативного впливу корупції на національну економіку та слугуватиме дієвим покаранням для посадовців-корупціонерів.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кримінальний та Кримінальний процесуальний кодекси України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

Реалізація законопроекту сприятиме додатковому залученню коштів до державного бюджету у вигляді штрафів (розмір яких значно збільшується) та конфіскованого майна (кількість випадків, у яких застосовуватиметься конфіскація майна також збільшено).

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону забезпечить створення нової ефективної системи запобігання корупції, що сприятиме зниженню рівня корупції в державі, а відтак - розвитку економіки та підвищенню добробуту громадян.

 

Народний депутат України

М. А. Поляков

Народний депутат України

Д. О. Силантьєв

Народний депутат України

Г. Г. Кривошея

Народний депутат України

Ю. М. Македон

Опрос