Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно привлечения к уголовной ответственности за закрытие заведений здравоохранения и их отделений, осуществляющих сбор и переработку донорской крови во время проведения антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2015 № 2606
Дата рассмотрения: 08.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо притягнення до кримінальної відповідальності за закриття закладів охорони здоров'я та їх відділень, які здійснюють збір та переробку донорської крові під час проведення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

В умовах проведення Антитерористичної операції на Сході України особливо загострилося питання збереження життя великої кількості поранених. У зв'язку з цим на території всієї держави надзвичайно зросла потреба в препаратах крові. За даними засобів масової інформації 40 % поранених помирають у зв'язку з кровотечею.

Разом з тим, на території всієї країни відомі непоодинокі випадки необґрунтованого закриття відділень, які здійснюють збір та переробку донорської крові.

Такі дії є порушенням статті 5 Закону України "Про донорство крові та її компонентів", яка визначає, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень забезпечують на підпорядкованих їм територіях виконання відповідних програм розвитку донорства крові та її компонентів, фінансування та матеріально-технічне забезпечення державних установ та закладів охорони здоров'я, які здійснюють заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів, а також надання донорам пільг, встановлених законодавством України.

Крім цього, зокрема, закриття Київського міського центру крові призвело до того, що частина крові (плазма), з якої можна виготовити ряд життєво необхідних при кровотечах препаратів взагалі не переробляється. На сьогодні у цьому центрі залишилося понад 6000 літрів плазми крові від 20 тисяч донорів, яка найближчим часом через закінчення терміну її придатності, має шанс піти на утилізацію.

Тобто в Україні існують широкі можливості для виготовлення препаратів крові, які можуть використовуватися, у тому числі для потреб поранених в АТО. Разом з тим, сьогодні аналогічні препарати закуповуються за кордоном та є в чотири рази дорожчими від препаратів, які можна виготовляти в Україні.

Крім цього, є підстави говорити про те, що штучне закриття зазначених закладів є елементом корупційних схем, які продовжують реалізовуватися до сьогодні.

Отже, питання закриття відділень, які здійснюють збір та переробку крові набуває загальнодержавного значення в умовах, коли йдуть бойові дії та потребує встановлення на законодавчому рівні кримінальної відповідальності за такі незаконні дії.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Основним завданням законопроекту є зупинення необґрунтованого закриття закладів охорони здоров'я, які здійснюють збір та переробку донорської крові під час проведення АТО.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується встановити норму щодо заборони закриття державних установ, закладів охорони здоров'я та їх окремих відділень, які здійснюють заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів під час проведення АТО.

Крім цього, встановлюється кримінальна відповідальність за закриття державних установ, закладів охорони здоров'я та їх окремих відділень, які здійснюють заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів під час проведення АТО та карається штрафом від однієї до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавленням волі строком на 2 роки.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Кримінальний кодекс України, Закон України "Про донорство крові та її компонентів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових обов'язкових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону сприятиме недопущенню закриття закладів охорони здоров'я, які здійснюють збір та переробку донорської крові, а також сприятиме ефективності використання коштів Державного бюджету України.

 

Народні депутати України

Опрос