Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно имплементации европейских экологических норм об охране среды редких видов животных и растений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2015 № 2604
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин)"

1. Обгрунтування необхідність прийняти нормативно-правового акта

Існують міжнародні природоохоронні конвенції й угоди, прийняті в Європі, і які вже ратифікувала Україна (Конвенція про охорону мігруючих видів тварин, Конвенція про охорону біологічного різноманіття, Бернська конвенція, Угода про охорону кажанів у Європі), або ті, які будуть діяти в Україні вже найближчим часом (Директива ЄС від 02.04.79 р. N 74/409/ЄЕС "Про збереження диких птахів" і Директива ЄС від 21.05.92 р. N 92/43/ЄЕС "Про збереження природних середовищ існування і дикої фауни і флори"). Усі ці шість міжнародних документа вимагають від країн-учасниць узяти під строгу охорону місця перебування (зростання) рідкісних видів тварин і рослин. Детально ці вимоги записані в Директиві ЄС "Про охорону диких птахів" (ст. 2, 4, 5), Директиві ЄС "Про охорону природних місць проживання і дикої фауни й флори" (ст. 6, 12, 13), Конвенції про охорону біологічного різноманіття (ст. 8), Бернської конвенції (ст. 6), у Конвенції про охорону мігруючих видів тварин (ст. 3), Угоді про охорону кажанів в Європі (ст. 3).

Так, ст. 6 Бернської конвенції забороняє знищення місць виведення потомства або відпочинку рідкісних видів. Але в українському законодавстві - ст. 20 Закону України "Про Червону книгу України" і в ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення заборона знищення середовищ перебування (зростання) рідкісних тварин і рослин не прописана, у зв'язку з чим у данні статті вносяться доповнення.

Ст. 32 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" дозволяє проведення у об'єктах природно-заповідного фонду (зокрема у природних заповідниках), проведення вибіркового діагностичного відстрілу диких тварин для ветеринарно-санітарної експертизи.

Але у ст. 16 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", яка регламентує режим природних заповідників, така норма не прописана. Там сказано про можливість проведення "санітарних заходів", які на справі виливаються у широкомасштабну комерційну рубку лісу у природних заповідниках під виглядом "санітарних рубок", що наносить збитки місцям проживання 122 видів тварин і рослин, які занесені до Червоної книги України і 119 видам тварин, які занесені до Списку II Бернської конвенції. У зв'язку з чим у ст. 16 данного Закону вимагає уточнити терміни "санітарні заходи".

Законопроектом також передбачено підняття штрафів у 5 разів за різноманітні види знищення місць існування флори і фауни шляхом підпалу лісу або його забруднення.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття Закону є імплементація європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин.

Завданнями є захист від знищення середовища перебування (зростання) видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

3.Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект вносить зміни і приводить у відповідність з вимогами європейського екологічного законодавства наступні закони України: "Про Червону книгу України", "Про тваринний світ", "Про природно-заповідний фонд України", Кодекс України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові відносини у сфері охорони тваринного світу регламентуються Законами України "Про Червону книгу України", "Про тваринний світ", "Про рослинний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про мисливське господарство та полювання", Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Даний законопроект змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Прийняття даного Закону не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акта

Прийняття даного Закону буде сприяти приведенню українського законодавства у відповідність до міжнародних договорів з охорони рідкісних видів тварин та рослин, їх середовищ перебування (зростання), посиленню захисту територій і об'єктів природно-заповідного фонду, посиленню боротьби з браконьєрством.

 

Народні депутати України

А. Дирів

О. Єднак

С. Барна

Опрос