Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О высшем образовании" (относительно избрания руководителя высшего учебного заведения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2015 № 2603
Дата рассмотрения: 08.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про вищу освіту" (щодо обрання керівника вищого навчального закладу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України.

Україна обрала стратегічним напрямком розвитку інтеграцію в європейський простір, який визначений ключовим зовнішньополітичним пріоритетом і стратегічною метою України на найвищому державному рівні.

Для входження української вищої освіти у європейський освітній простір необхідно забезпечити системну реформу освіти, яка має бути предметом суспільного консенсусу, розуміння того, що освіта - це один з основних важелів цивілізаційного поступу та економічного розвитку. За роки незалежності фактично відбувалося екстенсивне використання матеріально-технічних, кадрових та організаційних ресурсів попередньої системи, та прилаштування їх до потреб незалежної держави. Наша освіта і наука дісталися нам у спадок від ізольованої радянської системи й більше, ніж за 20 років незалежності ми практично не інтегрувалися у світові процеси. Низька якість освіти, неконкурентноздатність, зношеність фондів, старіння кадрів - цей невтішний перелік проблем можна продовжувати.

Для забезпечення функціонування освіти як основи сталого розвитку країни, виходу її на рівень найбільш розвинених пост-індустріальних країн світу реформа має всеосяжно трансформувати освітній сектор. Освіта має перетворитися на систему, здатну на саморегуляцію - відповідно до викликів суспільного розвитку, що постійно змінюються. Освіта має перетворитися на ефективний важіль економіки знань, на інноваційне середовище. Освіта має продукувати індивідів, здатних забезпечити прискорене економічне зростання і культурний розвиток країни, свідомих, суспільно активних громадян, конкурентоспроможних на європейському і світових ринках праці. Освіта має стати реальною гарантією забезпечення високих соціальних стандартів.

Реалізація цих єдиних для всієї освіти завдань має здійснюватися різними шляхами - через розмаїття освітніх інституцій, форм і методів навчання, в тому числі запровадження сучасного менеджменту, який готовий приймати інноваційні рішення, втілювати кращі європейські освітні практики, новітні підходи управління вищими навчальними закладами.

2. Мета і завдання прийняття нормативно-правового акта

Метою прийняття даного нормативного-правового акта є забезпечення інноваційного розвитку країни на основі підготовки конкурентоспроможного людського капіталу; зміна орієнтирів у освітніх процесах; ставка на сучасність, мобільність, технологічність, оновлення та омолодження особового складу вищих навчальних закладів, який зможе забезпечити проєвропейський напрямок розвитку освіти в Україні, втілити сучасні підходи у вихованні та навчанні майбутніх кадрів. Легко інтегрувати в освітній процес кращі європейські практики зможуть нові керівники, які володіють новітніми підходами до управління та менеджменту навчальними закладами.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом Закону України пропонується обмежити вік кандидата, який претендує на посаду керівника вищого навчального закладу, до 65 років.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

5. Стан нормативно-правової бази

Правовими підставами для розроблення проекту Закону України є Закон України "Про вищу освіту".

Реалізація положень поданого проекту не потребує внесення змін до інших законів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Забезпечення проєвропейського напрямку розвитку освіти в Україні, втілення сучасних підходів у вихованні та навчанні майбутніх кадрів, інтегрування в освітній процес кращих європейських практик та новітні підходи до управління та менеджменту навчальними закладами, які можуть втілити нові керівники з сучасними підходами в управлінні, піднімуть якість освіти та конкурентоздатність наших кадрів, розкриють освітній потенціал нашої країни, піднімуть статус нашої освіти у світовому освітньому просторі.

 

Народний депутат України

І. І. Мельничук

Опрос