Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно минимального размера арендной платы)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.04.2015 № 2575
Дата рассмотрения: 07.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо мінімального розміру орендної плати)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 грудня 2014 року парламентом прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким зокрема передбачено певні особливості справляння земельного податку, що сплачується до місцевих бюджетів. Цим Законом плата за землю віднесена до місцевих податків. Органам місцевого самоврядування надано право встановлювати ставки земельного податку в розмірах, що не перевищує 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. На фактичний розмір встановлених ставок земельного податку вливатимуть різні чинники, зокрема цільове призначення земельних ділянок, статус населеного пункту, реальна спроможність населення сплачувати податки. Таким чином сільські, селищні, міські ради набули повну самостійність та відповідальність за формування доходів за рахунок земельного податку.

Мінімальний розмір земельного податку Податковим кодексом не обмежений, в той час як мінімальний розмір орендної плати зафіксований пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України в розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки. Таким чином сільські, селищні, міські ради обмежені в питаннях встановлення мінімальної орендної плати, що надходить виключно до їх бюджетів, а також пільг щодо сплати орендної плати за земельні ділянки. Така ситуація може призвести до досить суттєвої різниці між розміром земельного податку та мінімальним розміром орендної плати за земельні ділянки одного й того ж цільового призначення. Наприклад, якщо взяти за основу ставку земельного податку, встановлену Податковим кодексом у 2014 році, для земельних ділянок, зайнятих житловим фондом, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, в розмірі 0,03 %, то різниця між земельними податком та мінімальною орендною платою становитиме 100 разів. Це соціально несправедливо та фінансово обтяжливо, особливо для фізичних осіб, що орендують такі земельні ділянки.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний проект Закону розроблений з метою забезпечення соціально справедливого підходу до нарахування плати землю, як для власників земельних ділянок так і для орендарів, шляхом встановлення більш гнучкого механізму визначення мінімальної орендної плати в залежності від розміру земельного податку.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, якими мінімальний розмір орендної плати встановити в розмірі трикратного земельного податку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчі акти, які стосуються цієї сфери: Податковий кодекс України, Земельний кодекс України, Закон України "Про оцінку земель" та інші.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту в першу чергу забезпечить соціальну захищеність фізичних осіб, які є орендарями земель сільськогосподарського призначення, зайнятих житловим фондом, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, а також забезпечить безперебійність наповнення бюджету за рахунок сплати орендарями відповідних платежів.

 

Народний депутат України

М. Федорук

Опрос