Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно усовершенствования отдельных процедур государственных закупок)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.04.2015 № 2566
Дата рассмотрения: 06.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо удосконалення окремих процедур державних закупівель)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Виходячи з досягнутих домовленостей з МВФ, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України підготовлено уточнений Прогноз економічного та соціального розвитку України на 2015 рік та основних показників економічного та соціального розвитку України на 2016 і 2017 роки, який було схвалено на засіданні Кабінету Міністрів України від 14.02.2015 року.

Оновлений прогноз макроекономічних показників передбачає у поточному році поглиблення падіння реального ВВП до 5,5 відсотка внаслідок дії зовнішніх та внутрішніх факторів.

Прогнозується зростання споживчих цін на 26,7 відсотка у вимірі грудень до грудня попереднього року. Зростання індексу цін виробників (грудень до грудня попереднього року) прогнозується на рівні 26,5 відсотка.

Заплановані зміни в політиці регулювання цін на енергоносії передбачають поступову лібералізацію тарифів, зменшення перехресного субсидування та вилучення до державного бюджету частини прибутку газодобувних підприємств для забезпечення прямої бюджетної підтримки найвразливіших верств населення.

Такі тенденції обумовлюють необхідність перегляду вартості предмета закупівлі товарів, робіт і послуг, встановленої в абзаці першому статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Крім того, необхідно враховувати, що згідно Директиви 2004/18/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 31 березня 2004 року "Про координацію процедур з проведення тендерів на закупівлю товарів, робіт та послуг" мінімальна гранична величина стосовно державних договорів складає 133000 євро, без урахування податку на додану вартість.

Потребує перегляду перелік випадків, на які не поширюється дія Закону України "Про здійснення державних закупівель", адже закупівля послуг підприємств природних монополій, тарифи на які регулюються Державою, призводить лише до додаткових витрат бюджетних коштів.

В умовах постійного зростання цін на пальне, постачальні компанії, особливо в сільських районах, взагалі відмовляються брати участь у тендерах на закупівлю пального для автотранспорту невідкладної медичної допомоги та шкільних автобусів. У зв'язку з цим виникає об'єктивна потреба надання альтернативної можливості забезпечення пальним автотранспортних закладів бюджетної сфери.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо удосконалення окремих процедур державних закупівель)" розроблений з метою збільшення мінімальної вартості предмета закупівлі для товарів, робіт і послуг, що обумовлюється загальним ростом рівня споживчих цін та девальвацією національної валюти, та дозволить частково наблизити вказані показники до положень Директиви 2004/18/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 31 березня 2004 року "Про координацію процедур з проведення тендерів на закупівлю товарів, робіт та послуг".

Крім того, з метою забезпечення економії бюджетних коштів пропонується вивести з під дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі, предметом яких є закупівля послуг підприємств природних монополій, тарифи на які регулюються Державою.

За умови нестабільної цінової політики на пальне, пропонується вивести з під дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі пального для автотранспортних засобів, які здійснюються в роздріб безпосередньо на автозаправних станціях, що дозволить оперативно забезпечувати повноцінне функціонування транспортних засобів невідкладної медичної допомоги, шкільних автобусів тощо.

Також, з метою оперативного реагування, пропонується вивести з під дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

3. Основні положення законопроекту

Законопроект передбачає ряд змін та доповнень до діючого Закону України "Про здійснення державних закупівель", у тому числі пропонується:

а) надати право Кабінету Міністрів України переглядати вартість предмета закупівлі товарів, робіт і послуг за необхідності, але не рідше ніж один раз у 24 місяці. Діюча норма передбачає можливість перегляду Кабінетом Міністрів України вартості предмета закупівлі товарів, робіт і послуг лише кожні 24 місяці;

б) збільшити мінімальну вартість предмета закупівлі для товарів і послуг до 300 тис. грн. (замість 100 тис. грн.), а робіт - до 3 млн. грн. (замість 1 млн. грн.), що обумовлюється загальним ростом рівня споживчих цін та девальвацією національної валюти;

в) вивести з під дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі, предметом яких є:

- централізоване водопостачання, водовідведення та обслуговування каналізаційних систем;

- централізоване постачання теплової енергії;

- електрична енергія, послуги з її постачання, передачі та розподілу;

- природний газ та послуги з його транспортування, розподілу і постачання;

- поштові послуги, а також поштові марки та марковані конверти;

- товари, роботи і послуги, необхідні для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;

- пальне для автотранспортних засобів, закупівля якого здійснюється в роздріб безпосередньо на автозаправних станціях.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Закон України "Про здійснення державних закупівель".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат бюджетних коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить частково наблизити показники вартості предмета закупівель до положень Директиви 2004/18/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 31 березня 2004 року "Про координацію процедур з проведення тендерів на закупівлю товарів, робіт та послуг" та скорегує вплив загального росту рівня споживчих цін і девальвації національної валюти.

Реалізація запропонованих ініціатив також забезпечить економію бюджетних коштів, що раніше витрачалися на проведення закупівлі послуг підприємств природних монополій, тарифи на які регулюються державою.

 

Народний депутат України

А. О. Вадатурський

Опрос