Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно совершенствования регулирования отношений в сфере обеспечения безопасности дорожного движения и ответственности за нарушения Правил дорожного движения, зафиксированные в автоматическом режиме

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2015 № 2562-1
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та відповідальності за порушення Правил дорожнього руху, що зафіксовані в автоматичному режимі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

В Україні залишається вкрай складна ситуація з дорожньо-транспортним травматизмом.

Так упродовж 2014 року на вулично-дорожній мережі країни сталося понад 153 тис. дорожньо-транспортних пригод, у тому числі 26 тис. з постраждалими, у яких загинуло 4,4 тис. і травмувалось 32,2 тис. громадян. Іншими словами, майже кожні 17 хвилин траплялося ДТП з постраждалими, практично кожні 2 години гинула людина.

Як свідчить аналіз, основними причинами таких автопригод стали перевищення безпечної швидкості руху (26 % від усіх ДТП з постраждалими), порушення правил маневрування (19,5 %), порушення правил проїзду перехресть (понад 7 %).

За даними ВОЗ, щорічно в світі у ДТП гине 1,3 мільйона осіб і 30 - 50 мільйонів отримують травми. Зараз це друга найпоширеніша причина смертності серед 6 - 14 річних підлітків та найпоширеніша серед людей у віці 15 - 44 років і є більш небезпечною ніж малярія, а до 2030 року буде в 2 рази небезпечніше СНІДу та в 4 рази небезпечніше туберкульозу. Якщо не вжити жодних заходів, до 2020 року очікується підвищення рівня смертності у ДТП до 80 %.

У той же час, практично у всіх європейських країнах, з метою ефективного контролю за виконанням водіями транспортних засобів вимог встановлених Правил дорожнього руху, використовуються системи автоматичної фото- та відеофіксації правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Як правило, автоматично фіксуються порушення швидкісного режиму, проїзд на заборонний сигнал світлофора, виїзд на смугу зустрічного руху, а також порушення правил стоянки та зупинки тощо.

Під час використання стаціонарних систем застосовуються відповідні дорожні знаки та велика кількість муляжів для періодичної зміни місця фіксації правопорушень шляхом перестановки приладів у встановлених стаціонарно контейнерах. Так, у м. Відні (Австрія) розміщено близько 300 контейнерів, а приладів фіксації порушень - тільки 50.

У будь-якому випадку поліцейські не зупиняють водія, а інформація про порушення автоматично передається до відповідного підрозділу (центру обробки інформації), обробляється та надсилається власнику транспортного засобу, на якому скоєно правопорушення, відповідне повідомлення. Зазначена обробка включає в себе фіксацію факту правопорушення, розпізнання номерного знака автомобіля, визначення через відповідні бази даних власника та винесення постанови про розмір штрафу. Таким чином, оформлення правопорушення та винесення рішення відбувається в автоматичному режимі без участі посадової особи.

Крім поліції, автоматичні системи фіксації правопорушень можуть використовувати і муніципальні органи. При цьому штрафи стягуються до державного бюджету, а у випадку з муніципальними підрозділами - до бюджету відповідної адміністративної одиниці.

Використання сучасних інформаційних технологій, крім фіксації та оброблення інформації про правопорушення, дозволяє також здійснювати сплату накладених штрафів через мережу Інтернет, телефон або електронну пошту.

Запровадження на території нашої держави автоматичних систем фіксації правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху дозволить відповідно до європейських стандартів удосконалити порядок контролю за дотриманням водіями вимог Правил дорожнього руху.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Основною метою законопроекту є зменшення кількості ДТП та загиблих і травмованих у них людей шляхом запровадження в Україні ефективного адміністративно-правового механізму притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Пропонується в разі вчинення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, яке зафіксовано в автоматичному режимі, замість протоколу про адміністративне правопорушення складати запит про надання інформації у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, і виносити заочну постанову у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі.

Фізична особа (громадянин України), за якою зареєстрований транспортний засіб, а також особа, що ввезла в Україну транспортний засіб, зареєстрований за межами території України, на якому скоєне адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, протягом п'ятнадцяти днів сплачує штраф, визначений у заочній постанові, а якщо сплата здійснюється упродовж семи днів з дня отримання запиту та заочної постанови, сплачується п'ятдесят відсотків від цієї суми штрафу.

Заочна постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, набуває законної сили лише у разі добровільної згоди на її виконання особи, щодо якої вона винесена.

Добровільна згода особи на виконання заочної постанови виявляється у сплаті фізичною особою, за якою зареєстрований транспортний засіб, штрафу, визначеному у заочній постанові, а якщо сплата здійснюється упродовж семи днів з дня отримання запиту та заочної постанови, його п'ятдесяти відсотків.

Після сплати фізичною особою, за якою зареєстрований транспортний засіб, штрафу, заочна постанова вважається виконаною в повному обсязі.

У разі незгоди із заочною постановою особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, або особи, що ввезла в Україну транспортний засіб, зареєстрований за межами території України, а також якщо транспортний засіб зареєстрований за підприємством, установою, організацією - ініціаторові запиту надсилається інформація про особу, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення адміністративного правопорушення (прізвище, ім'я, по батькові та адреса) та матеріали, що підтверджують цей факт, у разі їх наявності.

Посадова особа підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, отримавши відповідь на свій запит, розглядає справу про адміністративне правопорушення на загальних засадах.

Крім того, запроваджується відповідальність фізичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, за ненадання інформації про особу, яка керувала цим транспортним засобом у момент вчинення адміністративного правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі, або надання неправдивої інформації - у розмірі штрафу, передбаченого за вчинення відповідного адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі.

Для спрощення отримання інформації про скоєне адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та уникнення конфліктних ситуацій законопроектом передбачається:

надання власникові транспортного засобу, який фактично знаходиться за іншою адресою ніж та, що вказана у реєстраційних документах, крім випадків виникнення обставин, що потребують внесення змін до цих документів, права поінформувати підрозділ Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, стосовно адреси на яку надсилати матеріали про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, яке зафіксовано в автоматичному режимі;

за бажанням власника транспортного засобу, передача інформації про фіксацію в автоматичному режимі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, скоєного на належному йому транспортному засобі, з використанням SMS-повідомлень та/або електронної пошти;

з урахуванням вимог законодавства щодо захисту персональних даних надання власникам транспортних засобів, у тому числі водіям, доступу до своїх персональних даних, що обробляються та зберігаються в автоматизованій інформаційній системі підрозділу Міністерства внутрішніх справ України.

При цьому плата за надання заяви і внесення інформації або надання доступу не справляється.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є: Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України "Про міліцію", Закон України "Про дорожній рух", до яких вносяться зміни.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Для України мінімальна необхідна кількість камер автоматичної фото- та відеофіксації порушень Правил дорожнього руху складає 2000 од. (у кожному регіоні України близько 77 таких камер).

Відповідно до інформації, що надана виробниками комплексних систем автоматичної фотофіксації та згідно з даними про вартість проектів впровадження аналогічних систем національного рівня в інших країнах, усереднена вартість обладнання засобами автоматичної фіксації порушень Правил дорожнього руху, впровадження спеціальних засобів технічного та криптографічного захисту інформації, розгортання та/або застосування існуючої телекомунікаційної інфраструктури для забезпечення каналів зв'язку, а також створення центру обробки інформації для опрацювання даних, що надходять з камер відеоспостереження з обслуговуючим персоналом, складає понад 900 млн. грн. зі строком виконання до 3-х років.

Найоптимальнішим є варіант придбання відповідного обладнання за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, ураховуючи економічну ситуацію в державі, вирішення питання розбудови системи автоматичної фіксації порушень ПДР на сьогодні є малоймовірним.

Іншим, і на даний час найбільш очікуваним, є варіант з укладанням відповідного договору про державно-приватне партнерство між уповноваженим на це Кабінетом Міністрів України органом та приватними партнерами відповідно до Закону України "Про державно-приватне партнерство".

Водночас, згідно до вимог цього Закону, такого ж виду договори можуть укладатися і відповідними територіальними органами виконавчої влади.

В обох цих випадках необхідно на законодавчому рівні визначити відповідні гарантії (державні або комунальні), порядок та форми участі, розподілу ризиків та прибутків.

Для цього у законопроекті передбачено, що джерелами фінансування системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі можуть бути кошти державного та місцевих бюджетів, виділені в порядку та обсягах, передбачених законодавством, кошти приватних інвесторів, у тому числі залучені за моделлю державно-приватного партнерства, залучені кошти, включаючи кредити банків та інших фінансово-кредитних установ, кошти з інших джерел, не заборонених законодавством.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого законопроекту дозволить найближчим часом:

суттєво зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод і як наслідок загиблих і травмованих у них людей;

активізувати боротьбу з порушеннями Правил дорожнього руху, які є основними причинами ДТП з постраждалими;

модернізувати роботу підрозділів МВС у відповідності до європейських вимог;

ліквідувати корупційну складову при виявленні правопорушень та оформленні відповідних адміністративних матеріалів за рахунок виключення впливу людського фактору в оцінці скоєння правопорушення і, як наслідок, запобігти конфліктним ситуаціям між працівниками міліції та водіями.

 

Народні депутати України:

Рибак І. П.

Мамчур Ю. В.

Опрос