Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О прокуратуре" (относительно срока вступления в силу)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.04.2015 № 2550
Дата рассмотрения: 03.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про прокуратуру" (щодо терміну набрання чинності)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

В Україні триває реформа системи правоохоронних органів, спрямована на впровадження європейських стандартів захисту прав і свобод людини і громадянина, підвищення загальної якості надання правової допомоги.

Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України з початком діяльності Національного бюро розслідувань України та Державного бюро розслідувань України до цих слідчих органів мають перейти функції досудового розслідування злочинів, які на сьогодні розслідуються слідчими органів прокуратури.

Зокрема, пунктом 1 розділу X Кодексу визначено, що від органів прокуратури до Національного антикорупційного бюро України з початку його діяльності переходять повноваження з досудового розслідування злочинів, передбачених статтями 191, 2062, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 368, 3682, 369, 3692, 410 Кримінального кодексу України, вчинені особами, уповноваженими на виконання функцій держави, якщо розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір мінімальної заробітної плати, а до Національного бюро розслідувань України - розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, особами, посади яких віднесено до першої - третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів.

Відповідно до нещодавно прийнятого Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" триває робота над створенням Національного антикорупційного бюро України. Розпочато роботи зі створення Державного бюро розслідувань України, а також реформування органів внутрішніх справ, що передбачає, зокрема, відмову від непритаманних цьому Міністерству функцій. Нині вже вирішено питання позбавлення прокуратури надмірних повноважень щодо здійснення нагляду за додержанням законів.

Досягнення поставлених амбіційних цілей щодо побудови нової проєвропейської правоохоронної системи вимагає узгоджених, цілеспрямованих дій, скоординованого започаткування діяльності нових слідчих органів, що створюються в ході реформування системи, - Національного бюро розслідувань України та Державного бюро розслідувань України і радикально оновленої прокуратури, сформованої на нових принципах, що базуються на культурі відповідальності, компетентності, орієнтації на результат.

За таких обставин введення в дію нового Закону України "Про прокуратуру" 25 квітня 2015 року, на стадії, коли створення Національного бюро розслідувань України ще триватиме, а Державне бюро розслідувань не буде започатковано, не забезпечить комплексного і системного реформування правоохоронної системи і зведе нанівець прогресивні новації цього Закону.

2. Мета і завдання проекту Закону

Метою прийняття Закону є створення умов для впровадження системного, комплексного підходу у реформуванні правоохоронної системи держави і забезпечення одноетапного започаткування роботи оновленої прокуратури, нових слідчих органів і передачі таким органам від прокуратури слідчих повноважень із тим, щоб не допустити невиконання жодної правоохоронної функції.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується відтермінувати введення в дію нового Закону України "Про прокуратуру" до 1 січня 2016 року. Передбачається, що Закон, про проект якого йдеться, набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що належать до предмета правового регулювання законопроекту, регулюється Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року.

Реалізація положень Закону, про проект якого йдеться, не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону, про проект якого йдеться, не призведе до додаткових видатків державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону створить умови для забезпечення безперервності виконання правоохоронних функцій та комплексного оновлення правоохоронної системи держави.

 

Народні депутати України:

Яницький В. П.

Луценко Ю. В.

Кубів С. І.

Опрос