Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об особенностях государственного регулирования деятельности субъектов предпринимательской деятельности, связанной с реализацией и экспортом лесоматериалов" (относительно предупреждения экологической катастрофы в лесной отрасли)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.08.2015 № 2547а
Дата рассмотрения: 31.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо запобігання екологічній катастрофі в лісовій галузі)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

В зв'язку із екологічною кризою у лісовій галузі через неконтрольовану вирубку та з метою запобігання критичного дефіциту лісу-кругляку через недосконалу систему розподілу всередині країни, а також на фоні потенційного скорочення внутрішнього споживання, Верховною Радою України 9 квітня 2015 року прийнято Закон України N 325-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (далі - Закон), що передбачає тимчасове (строком на 10 років) обмеження експорту лісу-кругляка з України, зокрема лісоматеріалів деревних порід, крім сосни, - з 1 листопада 2015 року та деревних порід сосни - з 1 січня 2017 року.

На фоні передбаченої Законом відстрочки вступу у дію заборони на експорт української деревини спостерігається активізація масового вивозу лісу-кругляку за кордон. Так, за даними представника МВС Херсонської області, що були озвучені на засіданні Кабінету Міністрів України 5 серпня 2015 року, щодня на територію області завозиться близько 500 - 1000 куб. м необробленої деревини, яка потім морським шляхом вивозиться за кордон.

Крім того 18 серпня 2015 року Голова Закарпатської Обласної державної адміністрації Геннадій Москаль ініціював введення заборони на експорт лісу-кругляку, шляхом припинення видачі сертифікатів про походження відповідних лісоматеріалів для здійснення експортних операцій.

З аналогічними проблемами також стикаються й інші області України, де здійснюють вирубку лісу. Отже існує велика ймовірність того, що до моменту набрання чинності 10-річної заборони на експорт деревини, українським лісам буде нанесена непоправна шкода. Для Львівської, Чернівецької, Черкаської, Тернопільської, Рівненської, Івано-Франківської, Вінницької, Житомирської, Закарпатської, Київської, Волинської та інших областей, де вирубують ліс, така ситуація призведе до неминучої екологічної катастрофи.

Крім того, масовий вивіз деревини в необробленому вигляді за межі України може призвести до штучного дефіциту цієї сировини на внутрішньому ринку, а також невиправданого підняття цін на аукціонах з продажу деревини. Як наслідок, українські деревообробні компанії втратять конкурентоспроможність на європейському та світовому ринках, що загрожує ліквідацією сотень переробних підприємств та тисяч робочих місць.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо запобігання екологічній катастрофі в лісовій галузі)" розроблений з метою негайного введення 10-річної заборони на експорт української деревини.

Завданням законопроекту є запобігання екологічній катастрофі в лісовій галузі та збереження тисяч робочих місць в деревообробному комплексі.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо запобігання екологічній катастрофі в лісовій галузі)" пропонується скоротити строк ведення 10-річної заборони на експорт лісоматеріалів деревних порід, крім сосни, з 1 листопада 2015 року до моменту набрання чинності цього законопроекту.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу суспільних відносин регулюють Лісовий кодекс України, Митний кодекс України, Закон України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів".

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

Натомість практична реалізація законопроекту дасть змогу зберегти існуючі та створити тисячі нових робочих місць у лісовій галузі, а отже забезпечити бюджети всіх рівнів та соціальні фонди додатковими грошовими надходженнями у вигляді податків та зборів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення Закону дасть змогу зберегти існуючий лісовий фонд держави та запобігти екологічній катастрофі через безконтрольне масове вивезення лісу-кругляку за кордон.

Також прийняття Закону забезпечить вітчизняні деревообробні підприємства дефіцитною сировиною, а отже переорієнтацію експорту з кругляку на готову продукцію деревообробки, створення тисяч нових робочих місць, наповнення бюджетів всіх рівнів за рахунок податкових платежів та розвиток регіонів.

 

Народні депутати України:

Ляшко О. В.

Галасюк В. В.

Томенко М. В.

Опрос