Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения своевременной выплаты заработной платы

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.04.2015 № 2533
Дата рассмотрения: 03.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Конституцією України (статтею 43) проголошено право громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом, та обов'язок держави створювати умови для повного здійснення громадянами права на працю.

Протягом 2014 року обсяг боргів по заробітній платі зарплатних коливався в межах двох мільярда гривень. Так, відповідно статистичних даних, заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 січня 2015 року становила 2436,8 млн. грн., яка у порівнянні до 1 січня 2014 року збільшилась у 3,2 рази.

Кількість працівників економічно активних підприємств, щодо яких порушено конституційне право на своєчасне отримання винагороди за працю, з початку поточного року зросла майже втричі.

Захист трудових доходів працівників значно дискриміновано порівняно із захищеністю бізнесу та кредитних установ у разі порушення термінів за грошовими зобов'язаннями. При цьому найбільш незахищеними залишаються працівники збанкрутілих і ліквідованих підприємств у разі недостатності ліквідаційного майна.

Основними причинами виникнення заборгованості є неповне використання повноважень органами виконавчої влади щодо забезпечення погашення заборгованості із заробітної плати; службова недбалість окремих керівників підприємств; затягування процедури банкрутства та ліквідації тощо.

2. Мета законопроекту і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є забезпечення конституційних прав працівників на своєчасне та в повному обсязі отримання заробітної плати шляхом посилення відповідальності роботодавця за порушення строків виплати заробітної плати, а також шляхом забезпечення позачерговості вимог щодо виплати заборгованості із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками підприємств - банкрутів.

Зокрема проектом пропонується: посилити відповідальності посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності за порушення трудового законодавства; звільнити від кримінальної відповідальності роботодавця у разі здійснення цієї особою виплати як заборгованої заробітної плати, так і відповідного відшкодування; зобов'язати роботодавця - боржника письмово повідомити виборний орган первинної профспілкової організації (за її наявності) про загрозу банкрутства боржника; розширити повноваження ліквідатора та членів ліквідаційної комісії відносно виплати заборгованої заробітної плати.

3. Правові аспекти

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу є Кодекс законів про працю України; Цивільний процесуальний кодекс України; Кримінальний кодекс України; Закони України "Про оплату праці"; "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме забезпеченню захисту економічних прав працівників як економічно активних, так і збанкрутілих та ліквідованих підприємств, шляхом посилення відповідальності роботодавців за несвоєчасність виплати заробітної плати.

____________

Опрос