Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О научной и научно-технической деятельности" (относительно сохранения научно-педагогического кадрового потенциала страны)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2528
Дата рассмотрения: 01.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу країни)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Кадровий потенціал науково-технічної сфери, як осередок інтелектуальних ресурсів суспільства, впливає на конкурентоспроможність економіки та переважно визначає місце держави на світовому глобалізованому ринку.

Україна є державою, що володіє достатньо вагомим науково-технічним кадровим потенціалом, який за відсутності цілеспрямованої, ефективної державної політики в цій сфері, поступово втрачається.

Зокрема, за даними Держкомстату України в 2013 році налічувалось 16450 докторів наук зайнятих в економіці України, при цьому половина з них (8423 особи) це працюючі пенсіонери віком від 61 року, а майже чверть віком понад 70 років.

Водночас 2 березня 2015 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", що значно погіршив матеріальне становище пенсіонерів, які є науковими (науково-педагогічними) працівниками, пенсія яким була призначена відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" до 1 жовтня 2011 року.

Як наслідок прийняття вищевказаних законодавчих змін, з метою збереження раніше отримуваного рівня пенсії наукові (науково-педагогічні) працівники змушені залишати наукові посади, а отже, Україна втрачає значну частину науково-педагогічного кадрового потенціалу, що неминуче призведе до регресу, як освітньої так і наукової сфери.

При цьому необхідно зазначити, що в більшості випадків під дію внесених змін щодо пенсійного забезпечення науково-педагогічних працівників, потрапляють представники наукової еліти - доктори наук, які виходячи на пенсію продовжують працювати в науковій сфері, будучи, в тому числі науковими керівниками великої кількості аспірантів та докторантів.

2. Цілі і завдання

Даний законопроект підготовлений з метою збереженням за науковцями під час роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах права на отримання/ призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Вказані зміни дозволять зберегти науково-педагогічний потенціал країни та надати можливість надалі визначати високий ступінь престижності наукової праці, стимулювати молодих вчених до розвитку та руху вперед в ієрархії наукових досягнень і звань.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає надання права науковцям під час роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах на отримання/призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та тимчасове (до 1 січня 2016 року) обмеження її розміру до 85 %.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, який регулює порушене у законопроекті питання, є Закон України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону матиме мінімальний вплив на видаткову частину Державного бюджету України. Адже, поточне зменшення пенсій для науковців, що працюють на наукових (науково-педагогічних) посадах спонукає їх до звільнення з метою збереження виплат "наукових пенсій", а отже запланована економія для бюджету відсутня. В той же час, наукова-технічна сфера втрачає кадровий потенціал, який безпосередньо впливає на економічне зростання країни.

Крім того, можливі додаткові видатки бюджету будуть компенсовані за рахунок розвитку науково-технічної сфери, що сприятиме підвищенню виробництва наукомісткої експортно-орієнтованої продукції з високою доданою вартістю, збільшенню валютної виручки і відповідно покращенню зовнішньоторговельного балансу країни та додатковим надходженням податків та зборів до бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме збереженню науково-педагогічного кадрового потенціалу країни. Крім того, оскільки, в більшості випадків, під дію внесених змін щодо пенсійного забезпечення науково-педагогічних працівників, потрапляють доктори наук, які виходячи на пенсію продовжують працювати в науковій сфері, в тому числі будучи науковими керівниками великої кількості аспірантів та докторантів, то прийняття відповідних поправок до даного закону, надасть можливість зберегти наукову наслідковість в питанні розвитку науково-технічного потенціалу країни.

 

Народні депутати України

Опрос