Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно создания справедливых условий для реализации сельскохозяйственной продукции и поддержки непосредственных сельскохозяйственных товаропроизводителей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2527
Дата рассмотрения: 02.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін Податкового кодексу України щодо створення справедливих умов для реалізації сільськогосподарської продукції та підтримки безпосередніх сільськогосподарських товаровиробників"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

В Україні фактично діє заборона на відшкодування ПДВ при експорті зернових та технічних культур. Частково це пояснюється тим, що виробники зерна мають пільги зі сплати ПДВ. Тому у разі відшкодування ПДВ при експорті зерна може виникати субсидіювання з державного бюджету.

Однак повна заборона є необґрунтованою, оскільки субсидіювання з державного бюджету може виникати лише в одному випадку: у разі придбання посередником у виробника, що користується спеціальним режимом оподаткування ПДВ. Так, при експорті будь-яких товарів, експортеру відшкодовується ПДВ, сплачений його постачальникам. Тому посередник буде заявляти до відшкодування ПДВ, сплачений ним сільгосптоваровиробнику. При цьому, частину зі сплаченого посередником ПДВ, сільгосптоваровиробник буде залишати у себе на спеціальному рахунку, а не сплачувати його до державного бюджету.

Натомість, повернення ПДВ виробнику, що самостійно виростив та експортував зерно, передбачає відшкодування лише фактично сплаченого до державного бюджету ПДВ. Адже при вирощуванні зерна виробник сплачує ПДВ у повному обсязі без жодних податкових пільг при придбанні насіння, добрив, паливно-мастильних матеріалів та інших матеріально-технічних ресурсів. Саме цей обсяг ПДВ сільгосптоваровиробник і буде заявляти до відшкодування, так само, як це здійснює експортер-виробник будь-якої іншої продукції. При цьому, виробник не буде користуватись податковими пільгами зі сплати ПДВ, адже жодних коштів при прямому експорті не буде надходити на його спеціальний рахунок.

Також в Україні існує багато сільгосптоваровиробників, які не користуються спеціальним режимом та сплачують ПДВ на загальних підставах. Незважаючи на це, при продажі продукції напряму або через посередників за кордон, ПДВ їм все одно не відшкодовується. Таким чином, невідшкодування ПДВ при експорті зерна для всіх суб'єктів, незалежно від того користуються вони відповідними пільгами чи ні, є суттєвою податковою дискримінацією.

Слід зазначити, що відсутність відшкодування ПДВ виробникам зерна та технічних культур при експорті є по своїй суті митом на експорт. Фактичне мито на експорт зерна порушує Угоду про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Так, у статті 31 Угоди зазначено, що: "Сторони не повинні запроваджувати або зберігати в силі будь-які мита, податки або будь-які інші заходи еквівалентної дії, що накладаються на вивезення товарів або запроваджується у зв'язку з вивезенням товарів на іншу територію". Невідшкодування ПДВ при експорті зерна його виробникам очевидно є згаданим в Угоді "заходом еквівалентної дії при вивезенні товарів", тому є її прямим та серйозним порушенням.

Слід також зазначити, що пункт 2.1 розділу XI Коаліційної Угоди передбачає: "Збереження до 1 січня 2018 року чинної системи оподаткування сільськогосподарських товаровиробників, як це передбачено в Податковому кодексі, і відшкодування ПДВ при експорті сільськогосподарської продукції".

Не існує жодних обґрунтованих аргументів, чому при експорті зернових суб'єкти господарювання, які фактично та юридично не користуються податковими пільгами зі сплати ПДВ, не можуть відшкодувати фактично сплачений до бюджету ПДВ, який отримують виробники будь-якої іншої продукції.

2. Цілі та завдання Закону

Основними цілями та завданнями законопроекту є усунення дискримінації в оподаткуванні та створення рівних умов господарювання, при яких сплачений до державного бюджету ПДВ відшкодовується.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується звільнити від оподаткування ПДВ операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, крім операцій, що здійснюються їх виробниками та підприємствами, що безпосередньо придбали такі культури у виробника, що є платником ПДВ на загальних підставах.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Згідно з розрахунками Міністерства фінансів України, загальний річний обсяг відшкодування ПДВ при експорті зерна товаровиробникам складає 4,3 млрд. грн. Прийняття Державного бюджету на 2015 рік здійснювалось із розрахунку відшкодування ПДВ виробнику, а тому не потребує коригувань.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить рівні податкові умови для реалізації сільськогосподарської продукції, порівняно з іншими галузями економіки, що дозволить наростити обсяги експорту та валютної виручки України.

 

Народний депутат України

Т. В. Кутовий

Опрос