Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О судебном сборе" (относительно отдельных вопросов уплаты/возврата судебного сбора)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.08.2015 № 2525а
Дата рассмотрения: 26.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про судовий збір" (щодо окремих питань сплати/повернення судового збору)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У розумінні Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат (ст. 1 Закону).

Судові витрати - передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.

Чинне законодавство, зокрема, Закон України "Про судовий збір" та процесуальні кодекси не містять переліку документів, що мають надаватись стороною судового процесу для підтвердження сплати судового збору.

На сьогодні перерахування суми судового збору здійснюється за загальними правилами згідно з вимогами Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" і відповідних нормативно-правових актів Національного банку України.

Разом з тим, Законом "Про судовий збір" не врегульовано порядок повернення сплаченої суми судового збору в разі неподання до суду заяви чи скарги, тому у суду відсутні підстави для видачі процесуальних чи будь-яких інших документів щодо повернення з Державного бюджету України відповідних сум.

Законом також не передбачено можливості повернення сум судового збору, сплачених за видачу судом копій документів, якщо заявник у подальшому відмовився від одержання таких копій.

Таким чином, з метою усунення правових прогалин, необхідно внести зміни до Закону України "Про судовий збір".

2. Завдання прийняття акта

Завданням законопроекту є усунення прогалини у Законі "Про судовий збір" щодо визначення переліку документів, які підтверджують сплату судового збору та підстави для повернення сум судового збору, сплачених за видачу судом копій документів, якщо заявник у подальшому відмовився від одержання таких копій та в разі неподання до суду заяви чи скарги.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується доповнити Закон України "Про судовий збір" окремими положеннями щодо слати/повернення судового збору.

Так, пропонується новою статтею Закону визначити перелік документів, що підтверджують сплату судового збору, а також передбачити, що у разі відмови заявника за видачу судом копій документів, а також в разі неподання до суду заяви чи скарги, сплачена ним сума судового збору повертається.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Законом України "Про судовий збір" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову та дохідну частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту встановить чіткі вимоги до документів, які підтверджують сплату судового збору, а також розширить підстави за яких повертатиметься судовий збір заявникам у разі відмови їх у видачі судом копій документів та в разі неподання до суду заяви чи скарги.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос