Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предупреждении коррупции" (относительно четкого определения круга лиц, подпадающих под термин "должностные лица")

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2525
Дата рассмотрения: 02.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" (щодо чіткого визначення кола осіб, які підпадають під термін "посадові особи")"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

Відповідно до чинного законодавства певні категорії осіб мають подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік. Проте іноді норми закону виписані не чітко, що зумовлює необхідність тлумачення цих норм. Зокрема часто виникають питання кого слід відносити до посадових осіб юридичних осіб публічного права.

Міністерство юстиції на своєму офіційному сайті опублікувало "Правила декларування майна, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру" з метою надати роз'яснення як правильно декларувати громадянам свої доходи та витрати.

Стосовно питання кого слід відносити до посадових осіб юридичних осіб публічного права, Міністерство юстиції радить виходити із правозастосовної практики, відповідно до якої головним критерієм віднесення особи до кола посадових осіб є наявність в неї організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, а також використовувати положення постанови Пленум Верховного Суду України від 26 квітня 2002 року N 5 "Про судову практику у справах про хабарництво". В даній постанові ВСУ вказано, що організаційно-розпорядчими обов'язками є обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Отож законопроект спрямований на уточнення терміна "посадові особи юридичних осіб публічного права" аби врахувати практику застосування цього терміну та його тлумачення.

2. Мета прийняття законопроекту

Метою прийняття законопроекту є уточнення термінів для полегшення застосування антикорупційного законодавства, що в свою чергу буде сприяти більшій прозорості та боротьбі з корупцією.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У Законі України "Про запобігання корупції" пропонується уточнити визначення "посадові особи юридичних осіб публічного права".

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про запобігання корупції", Кодекс законів про працю України, міжнародні договори України з антикорупційних питань.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" вдосконалить вітчизняне антикорупційне законодавство і дозволить запобігти порушенню трудового законодавства у юридичних особах публічного права.

 

Народний депутат України

І. М. Шурма

Народний депутат України

Д. Ю. Шпенов

Опрос