Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно налогообложения доходов лиц из числа ветеранов войны

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2524
Дата рассмотрения: 02.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів осіб із числа ветеранів війни"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", оподатковуванню за ставкою 15 % підлягає сума пенсії, яка перевищує 3654 грн.

До 1 січня 2015 року оподаткуванню підлягала сума пенсії, що була вищою за 10000 грн. Тобто під оподаткування підпадали найвищі у державі пенсії, що отримують пенсіонери, які були народними депутатами, державними службовцями, що займали високі посади, суддями, прокурорами та ін.

Проте, нажаль, сьогодні оподаткування торкнулося і такої категорії людей як учасники бойових дій та інваліди Великої Вітчизняної війни. Внаслідок цього відбулося зменшення пенсій, які вони отримують. Тобто зменшилися можливості для підтримки їхнього здоров'я.

Зазначена категорія людей, зважаючи на поважний вік і стан здоров'я, потребує постійного лікування та стороннього догляду. Так, за даними Інституту геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова Академії медичних наук України, серед ветеранів відсутні абсолютно здорові люди. Більшість із них мають по 4 - 5 хронічних захворювань.

В той же час норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині одержання учасниками бойових дій та інвалідами війни безплатних ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, не виконуються.

Наближається 70 річниця Перемоги у Великій вітчизняній війні. Наймолодшим учасникам цього героїчного подвигу сьогодні вже далеко за 80 років. Наразі головним обов'язком держави є всебічне сприяння життєзабезпеченню ветеранів.

Тому, з метою створення належних умов соціального захисту фронтовиків, та у переддень Перемоги, пропонується звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором пенсії, що отримують учасники бойових дій та інваліди Великої Вітчизняної війни.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета законопроекту - відновлення соціальної справедливості по відношенню до учасників бойових дій та інвалідів Великої Вітчизняної війни в частині відміни оподаткування їх пенсій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом закону пропонується:

1) доповнити підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу нормою, яка передбачає звільнення від оподаткування пенсій, отримуваних учасниками бойових дій та інвалідами Великої Вітчизняної війни;

2) доповнити пункт 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" нормою, яка передбачає звільнення від оподаткування військовим збором суми пенсій, отримувані учасниками бойових дій та інвалідами Великої Вітчизняної війни.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють: Конституція України і Податковий кодекс України.

Реалізація проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту акта не потребує додаткових витрат за рахунок коштів Державного бюджету України.

Разом з тим, його реалізація матиме дуже незначний вплив на доходну частину бюджету.

Із загальної кількості учасників бойових дій та інвалідів Великої Вітчизняної війни станом на січень 2015 року, яка становить 80661 особу, орієнтовна чисельність осіб, які отримують пенсію вище 3654 грн., становить не більше 10 %.

Тобто проект закону поширюватиметься приблизно на 8000 фронтовиків.

Набрання чинності законом до 15 липня поточного року відповідатиме статті 27 Бюджетного кодексу України, яка встановлює вимоги щодо введення в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим, Законів України, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня року, що передує плановому.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Звільнення від оподаткування пенсій дозволить відновити соціальну справедливість по відношенню до учасників бойових дій та інвалідів Великої Вітчизняної війни, забезпечить зняття соціальної напруги серед цієї категорії пенсіонерів, буде сприяти відновленню раніше існуючого рівня їх соціального захисту.

Крім того, враховуючи наближення 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, такий крок стане насправді великим подарунком фронтовикам напередодні великого свята.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос