Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс законов о труде Украины (относительно сокращения рабочего времени для беременных женщин и женщин, имеющих детей в возрасте до трех лет, а также создания матери по месту работы благоприятных условий для кормления грудного ребенка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.08.2015 № 2523а
Дата рассмотрения: 22.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо скорочення робочого часу для вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також створення матері за місцем роботи сприятливих умов для годування грудної дитини)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Необхідність прийняття законопроекту зумовлена незадовільним рівнем здоров'я та соціального захисту вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років.

На сьогодні в Україні існує проблема незадовільного стану здоров'я дітей, який безпосередньо залежить від здоров'я матері, адже кожна друга вагітна жінка має захворювання (хвороби серця, нирок, судин). Також на рівень захворюваності новонароджених мають суттєвий вплив негативні матеріально-побутові умови та умови праці (щоденна фізична та психічна перевтома жінки, емоційна напруга).

Часто жінки вимушені припиняти грудне вигодовування дитини тому, що їм потрібно повернутись до роботи. Проведений в глобальному масштабі аналіз світових даних показав, що розповсюдженість виключно грудного вигодовування дітей вище в тих країнах, де законодавчо захищені права матерів на перерви в роботі для годування дітей.

Грудне молоко є ідеальною їжею для малюків для формування сталого імунітету, а грудне вигодовування є частиною репродуктивного процесу, який відіграє велику роль для здоров'я матерів.

Як показали дані наукових досліджень, годування груддю зменшує вірогідність розвитку у жінок раку молочної залози та яєчників, остеопорозу і коронарної хвороби серця.

Міжнародні стандарти захисту трудових прав жінок передбачені актами ООН, Міжнародної організації праці, Ради Європи, Європейського Союзу. Згідно із Законом України від 14 вересня 2006 року Україна взяла на себе зобов'язання вважати обов'язковими для України усі п'ять пунктів статті 8 Європейської соціальної хартії (переглянутої), зокрема забезпечення державою права жінок поєднувати працю з материнством та надання матері додаткових перерв для годування дитини.

У рішенні спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН з питання "Жінки у 2000 р.: рівність, розвиток і мир у XXI ст." пріоритетним напрямком покращення становища жінок визнано охорону їх здоров'я, що кваліфікується важливим стратегічним і невідкладним завданням кожної країни світу. У статті 24 Конституції України закріплені права жінок на умови, які дають їм можливість поєднувати працю з материнством, правовий захист, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг жінкам і матерям.

Враховуючи вищевикладене, пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України, а саме: доповнити статтю 178 частиною першою, де передбачається, що жінкам, які стали на облік по вагітності, а також жінкам, які мають дітей віком до трьох років, встановлюється скорочена тривалість робочого часу - не більше 36 годин на тиждень із збереженням середньої заробітної плати; доповнити частиною другою статтю 186, якою передбачається, що за заявою матері, яка має грудну дитину власник або уповноважений ним орган зобов'язаний протягом 14 днів створити матері за місцем роботи сприятливі та належні умови для годування грудної дитини шляхом забезпечення її та дитини окремою облаштованою кімнатою. Кімната для годування грудних дітей повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Законопроект розроблено з метою соціального захисту вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також створення матері за місцем роботи сприятливих і належних умов для годування грудної дитини. Завданнями законопроекту є забезпечення умов для материнства, народження і розвитку здорової дитини.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України, а саме: доповнити статтю 178 частиною першою, де передбачається, що жінкам, які стали на облік по вагітності, а також жінкам, які мають дітей віком до трьох років, встановлюється скорочена тривалість робочого часу - не більше 36 годин на тиждень із збереженням середньої заробітної плати; доповнити частиною другою статтю 186, якою передбачається, що за заявою матері, яка має грудну дитину власник або уповноважений ним орган зобов'язаний протягом 14 днів створити матері за місцем роботи сприятливі та належні умови для годування грудної дитини шляхом забезпечення її та дитини окремою облаштованою кімнатою. Кімната для годування грудних дітей повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом, на сьогодні регулюються Конституцією України, Основами законодавства України про охорону здоров'я та Кодексом законів про працю України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме забезпеченню належного соціального захисту вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також створення матері за місцем роботи сприятливих і належних умов для годування грудної дитини.

 

Народні депутати України:

Міщенко С. Г.

Сисоєнко І. В.

Опрос