Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно ответственности за пропаганду идей нацизма)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2521
Дата рассмотрения: 02.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо відповідальності за пропаганду ідей нацизму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У Конституції України чітко і недвозначно закріплюється заборона проявів міжетнічної, релігійної та іншої суспільної нетерпимості. Зокрема, ч. 2 ст. 24 Основного закону містить загальне правило про недискримінацію за ознаками раси, релігійних переконань тощо, а ч. 1 ст. 37 спеціально забороняє діяльність громадських об'єднань, спрямовану на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.

Проблематика дискримінаційних дій або ворожого ставлення до інших людей (верств населення) сьогодні нажаль не втрачає, а навпаки - збільшує свою актуальність. У практичному плані прояви дискримінації і ворожнечі зазвичай мають місце в контексті діяльності радикальних політичних і релігійних угруповань, які сповідують ідеології дискримінації, зневажання, поділу людства за тими чи іншими ознаками.

Необхідно звернути увагу на специфічність діяльності, пов'язаної з пропагандою нацизму. З одного боку, така діяльність безпосередньо не призводить до скоєння злочинів, хоча й утворює мотивацію для цього. З іншого боку, поширення знань про нацизм може здійснюватися у формі демонстрування або розповсюдження відповідних матеріалів зокрема, нанесення на поверхні чи роздавання серед перехожих. Відповідно, боротьба з такими правопорушенням вимагає від органів правозастосування більш оперативного реагування, ніж є можливим в рамках кримінально-процесуальних заходів. В цілому, на наш погляд поширення знань про нацизм становить достатньо серйозну загрозу для громадського порядку, але не має ступеню суспільної небезпеки, характерного для злочинів. Таким чином, відповідальність за дії, пов'язані з пропагандою ідей нацизму, доцільно закріпити у Кодексі про адміністративні правопорушення.

2. Цілі і завдання законопроекту

Завданням проекту Закону є закріплення визначення поняття "нацизм" та відокремлення дій, спрямованих на пропаганду нацизму від діяльності, що, навпаки, засуджує цю ідеологію.

Законопроект спрямований на встановлення диференційованої адміністративної відповідальність за дії, спрямовані на пропаганду нацизму.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект запроваджує диференційовану відповідальність за дії, пов'язані з пропагандою нацизму, в залежності від мети, ступеню суспільної небезпечності і форми вчинення таких дій.

Зокрема, проектом встановлюється адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у разі публічного показу та розповсюдження атрибутики, символіки, друкованих чи аудіовізуальних матеріалів про нацизм без його засудження, адміністративна відповідальність у вигляді штрафу підвищеного розміру - за дії, пов'язані із виготовленням, тиражуванням, збутом, або придбанням з метою збуту атрибутики, символіки, друкованих чи аудіовізуальних матеріалів про нацизм.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері правого регулювання законопроекту на сьогодні регулюються ч. 2 ст. 24 і ч. 1 ст. 37 Конституції України, а також, у більш широкому контексті, - положеннями профільних Законів України "Про об'єднання громадян" і "Про політичні партії в Україні".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України сприятиме підвищенню ефективності здійснення конституційного обов'язку держави по утвердженню й забезпеченню демократичних прав і свобод людини, а також посиленню охорони громадського порядку. Крім того, проект Закону є безперечним виявом шани до пам'яті минулих поколінь українців та представників інших народів, що постраждали від нацистського режиму.

Прийняття проекту веде до консолідації українського суспільства перед небезпекою відродження ідей нацизму та інших подібних ідеологій в сучасних умовах.

 

Народний депутат України

О. Б. Фельдман

Опрос