Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно предоставления права народному депутату Украины на получение информации и ознакомление с материалами дела на стадии досудебного следствия)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.08.2015 № 2520а
Дата рассмотрения: 25.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо надання права народному депутату України на отримання інформації та ознайомлення з матеріалами справи на стадії досудового слідства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Депутатське звернення є одним із найбільш ефективних механізмів контролю за діяльністю органів державної влади, їх посадових осіб та, безумовно, вагомим інструментом у боротьбі із корупцією. Проте сьогодні практика застосування даного інструменту свідчить, що їх інформаційний та контрольний потенціал не використовується на належному рівні.

На даний час спостерігаються численні порушення органами, що здійснюють функції дізнання та досудового слідства, як законодавства України так і прав сторін у кримінальному процесі. Наявні також численні зловживання органами досудового слідства своїми правами, з метою отримання незаконної вигоди.

Законом України "Про статус народного депутата" визначено, що народний депутат України зобов'язаний дбати про благо України і добробут Українського народу, захищати інтереси виборців та держави.

Для виконання обов'язків народним депутатам України, зокрема, надано право на депутатське звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності та підпорядкування, об'єднань громадян з питань, пов'язаних з депутатською діяльністю, і брати участь у розгляді порушених ним питань.

Для виконання народним депутатом своїх функцій та забезпечення прозорості кримінального процесу та зменшення кількості зловживань з боку органів досудового слідства, передбачається за допомогою даного проекту Закону надати можливість народному депутату України направляти до органів і посадових осіб, що здійснюють функції дізнання і досудового слідства депутатське звернення з вимогою надати інформацію, що стосується конкретної кримінальної справи, а також ознайомлюватись із матеріалами справи.

Прийняття даного законопроекту дозволить суттєво зменшити рівень зловживань у кримінальному процесі та збільшить прозорість його перебігу.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту Закону є збільшення рівня прозорості та, як наслідок, зменшення рівня зловживань у кримінальному процесі.

Прийняття цього Закону дозволить вирішити ряд проблем пов'язаних із перебігом кримінального процесу.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Кримінальний процесуальний кодекс України;

Закон України "Про правовий статус народного депутата України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект не потребує погодження із іншими органами державної влади.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно - територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Законопроект не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Проведення громадської антикорупційної експертизи не потрібне.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення обов'язкових консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціальних партнерів, не потребує погодження з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань роботодавців.

10. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону дозволить суттєво зменшити рівень зловживань у кримінальному процесі та збільшить прозорість його перебігу.

 

Народний депутат України

Г. Г. Кривошея

Опрос