Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения хозяйственных (приусадебных) строений и сооружений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.04.2015 № 2513
Дата рассмотрения: 14.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування господарських (присадибних) будівель і споруд)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Починаючи з 1 січня 2015 року, коли набули чинності зміни до Податкового кодексу України, народні депутати України та Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики отримують тисячі листів від виборців, в яких порушуються проблемні питання застосування норм Податкового кодексу України. Зокрема, велика кількість цих листів стосується податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме оподаткування "допоміжних господарських будівель".

Відповідно до чинних на сьогоднішній день норм податкового кодексу, об'єктами податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є, у тому числі, господарські будівлі, до яких належать сараї (хліви), гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції, сміттєзбірники та інші допоміжні будівлі, а також господарські споруди (колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення тощо).

Така ситуація може викликати більше негативних наслідків для економічного становища сільського населення, аніж користі від наповнення місцевих бюджетів за рахунок зазначених податкових надходжень. Тим більше, варто враховувати, що саме лише запровадження цього податку та податкові нарахування ніяким чином не гарантують податкових надходжень, оскільки громадяни, яких це стосуються, просто не матимуть ресурсів для сплати своїх податкових зобов'язань.

Особливо це стосується застарілих забудов фізичних осіб, які проживають у сільській місцевості. Розміри таких підсобних будівель в селах є значними, а селяни, в переважній більшості, є особами похилого віку та незаможними, тому вони не в змозі сплачувати нараховані їм суми податку на нерухомість. При цьому місцеві ради не наділені правом приймати рішення щодо звільнення від оподаткування таких об'єктів на своїй території.

Окрім цього, чинні норми законодавства, які регулюють зазначене питання, викликають сумніви щодо їх відповідності принципам справедливості, обґрунтованості та доцільності, яким повинна відповідати будь-яка правова норма. Так, необхідність сплачувати податок на таку господарську будівлю, як трансформаційна підстанція, не може бути зрозумілою для пересічного громадянина, адже, придбавши та встановивши її за власні кошти, у переважній більшості, власник такої підстанції передає її безоплатно на баланс підприємств Міненерго України. Ця та інші присадибні будівлі і споруди призначені для обслуговування об'єкта житлової нерухомості та виконують суто допоміжні функції, не маючи при цьому самостійної цінності для їх власника. Окрім цього, дуже важливим аспектом у запропонованих змінах до закону є уточнення, що звільняються від сплати податку за вказані об'єкти тільки фізичні особи, для яких таке звільнення виглядає актуальним і повною мірою обґрунтованим, зважаючи на сучасні економічні умови, в той час як відповідне майно юридичних осіб залишатиметься вагомим джерелом надходжень для місцевих бюджетів.

Водночас, у різних нормативних актах України нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, включає у себе не тільки будівлі, але й споруди. Зокрема, Цивільний кодекс України поділяє нерухоме майно на житлові будинки, будівлі, споруди тощо (частина друга статті 331). Саме тому є необхідність розширити перелік нерухомих об'єктів, що не є об'єктом оподаткування, та включити до цього переліку господарські споруди.

Усе зазначене зумовлює необхідність внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування допоміжних господарських будівель та споруд з метою послаблення податкового тягаря для сільського населення України, яке, на початок 2015 року, становить близько 31 % населення України, тобто більш ніж 14 млн. осіб. При цьому мова йде про населення, яке має низький рівень доходів та складні умови життя.

2. Цілі і завдання

Даний законопроект підготовлений з метою послаблення податкового тягаря для мешканців сільської місцевості України та недопущення їх зубожіння, яке може бути спричинене необхідністю сплати додаткових податків на нерухоме майно в умовах зниження загального рівня життя та доходів в Україні.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається внесення змін до Податкового кодексу України, а саме щодо положень про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Зокрема, запропоновано:

Підпункт 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 доповнити новими підпунктами "и" та "і" такого змісту:

266.2.2. Не є об'єктом оподаткування:

и) господарські (присадибні) будівлі, що знаходяться у власності фізичних осіб;

і) господарські споруди, що знаходяться у власності фізичних осіб.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порушені у законопроекті питання, є:

Податковий кодекс України;

Цивільний кодекс України;

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";

Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів, окрім Податкового кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту попередить настання таких негативних наслідків, як погіршення економічного становища бідних верств населення, які проживають у сільській місцевості, гостре незадоволення політикою державного управління в Україні, яке, в умовах значного погіршення рівня життя населення, може призвести до непередбачуваних наслідків. Окрім цього, є серйозні підстави вважати, що запровадження податку на відповідне нерухоме майно фізичних осіб не дало б очікуваного результату, адже велика кількість осіб, яких це стосується, не мають коштів, щоб платити за хліви, сараї, погреби, літні кухні, інші будівлі та споруди. А отже, нарахування податкових зобов'язань ніяким чином не поповнить місцеві бюджети.

Водночас, згідно із запропонованими змінами, залишається об'єктом оподаткування відповідне майно юридичних осіб, що дозволить місцевим бюджетам отримувати податкові надходження. Більш справедливе та зрозуміле оподаткування лише присадибних будівель, що знаходяться у власності юридичних осіб, забезпечить стабільність та прогнозованість податкових надходжень до місцевих бюджетів.

Враховуючи той факт, що перспективи економічного та соціального зростання України справедливо пов'язуються із розвитком українського села, цей законопроект має не лише соціальне, але й стратегічне значення для нашої держави.

 

Народний депутат України

М. В. Кобцев

Опрос