Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" относительно необходимого страхового стажа для назначения пенсий инвалидам второй группы

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.08.2015 № 2511а
Дата рассмотрения: 17.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої групи"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Після прийняття Закону України від 8 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон про пенсійну реформу), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, відбулося обмеження конституційних прав мільйонів українських громадян, і це стало грубим порушенням частини третьої статті 22 Конституції України, в якій закріплено таке положення: "При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".

Під тиском небайдужих українських громадян, які вийшли з протестами проти запровадження пенсійної реформи у тому вигляді, який запропонував Уряд Азарова, народні депутати змушені були внести деякі доповнення до Закону про пенсійну реформу. Зокрема, Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) були доповнені пунктом 4-2 такого змісту: "У період до 1 січня 2016 року особи, визнані інвалідами II групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, передбаченого абзацами другим - дванадцятим частини першої статті 32 цього Закону".

А це означало, що до 1 січня 2016 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої групи буде така ж, як для інвалідів першої групи. І хоча ця правова норма не відновлювала попередню (до пенсійної реформи) величину необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої групи, проте ця норма давала можливість багатьом інвалідам другої групи оформити трудову пенсію, замість соціальної. Приміром, до пенсійної реформи 1 жовтня 2011 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам першої, другої та третьої груп становила для осіб 32 років і старших - 5 років.

Після 1 жовтня 2011 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої та третьої груп, відповідно до абзаців тринадцять - двадцять сім частини першої статті 32 Закону, становить:

до досягнення особою 23 років включно - 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років;

від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років;

від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років;

від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років;

від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років.

Тож з 1 жовтня 2011 року особі, яка визнана інвалідом другої або третьої групи у віці 40 років, величина необхідного страхового стажу для призначення пенсії становить 9 років. Звертаємо увагу, що до 1 жовтня 2011 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсії особам у віці понад 32 роки становила 5 років.

Як уже зазначалося вище, під тиском громадськості народні депутати внесли деякі доповнення до Закону про пенсійну реформу і записали в пункті 4-2 Прикінцевих положень Закону, що у період до 1 січня 2016 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої групи буде така ж, як для інвалідів першої групи.

Тож до 1 січня 2016 року особі, яка визнана інвалідом другої групи у віці 40 років, величина необхідного страхового стажу для призначення пенсії, відповідно до абзаців другого - дванадцятого частини першої статті 32 Закону, становить 6 років.

Якщо не внести змін до Закону, то з 1 січня 2016 року для особи, яка визнана інвалідом другої групи у віці 40 років, величина необхідного страхового стажу для призначення пенсії становитиме вже не 6 років, а 9 років, а для особи, яка визнана інвалідом другої групи у віці 50 років, замість 9 років страхового стажу необхідно мати в наявності 12 років страхового стажу, аби цій особі призначили пенсію по інвалідності.

Взагалі дивує логіка законодавців, які розділили інвалідів трьох груп стосовно необхідного страхового стажу для призначення пенсії на дві категорії: перша категорія - інваліди першої групи, друга категорія - інваліди другої та третьої груп. Загальновідомо, що інваліди третьої групи вважаються обмежено працездатними і можуть працювати за певних умов, набуваючи необхідний страховий стаж у разі його недостатності на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією. Водночас, інваліди першої та другої груп визнаються органами медико-соціальної експертизи непрацездатними, і мало хто з них після визнання інвалідом може знайти оплачувану роботу, яка зараховується до страхового стажу. Тож згодом, можливо треба буде внести зміни до статті 32 Закону і встановити для інвалідів другої групи такі ж вимоги щодо необхідного страхового стажу для призначення пенсії, як для інвалідів першої групи. А зараз необхідно терміново внести зміни до пункту 4-2 Прикінцевих положень Закону, щоб у період до 1 січня 2017 року величина необхідного страхового стажу для призначення пенсій інвалідам другої групи була така ж, як для інвалідів першої групи. А за період до 1 січня 2017 року внести відповідні зміни до статті 32 Закону.

Крім того, треба звернути увагу на ту обставину, що після збройної агресії Росії проти України багато осіб, які визнані інвалідами другої групи не матимуть необхідного страхового стажу для призначення пенсії, і це трапиться не внаслідок свідомого ухиляння від працевлаштування, а внаслідок об'єктивних причин, коли значна кількість осіб вже втратила роботу через бойові дії, коли більшість вимушених переселенців не можуть знайти роботу тощо. Тож, у період до 1 січня 2017 року ще треба продовжити чинність правової норми, яка дозволяє призначати пенсії інвалідам другої групи за наявності у них страхового стажу такого ж, як у інвалідів першої групи.

Сподіваємося, що у період до 1 січня 2017 року будуть внесені кардинальні зміни у чинне пенсійне законодавство, внаслідок чого будуть встановлені справедливі умови та порядок призначення пенсій усім українським громадянам.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою продовження до 1 січня 2017 року чинності правової норми, яка дозволяє призначати пенсії інвалідам другої групи за наявності у них страхового стажу такого ж, як у інвалідів першої групи.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

У законопроекті передбачено внести зміни до пункту 4-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і замінити слова: "до 1 січня 2016 року" на такі слова: "до 1 січня 2017 року".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Проект закону передбачає зміни лише до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту матиме надзвичайно важливе значення, оскільки після 1 січня 2016 року не буде допущено звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод інвалідів другої групи.

 

Народний депутат України

Ю. Шухевич

Опрос