Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обращениях граждан" относительно сроков рассмотрения обращений граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.08.2015 № 2510а
Дата рассмотрения: 17.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо строків розгляду звернень громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Від часу ухвалення 2 жовтня 1996 року Закону України "Про звернення громадян" (далі - Закон) минуло вже майже двадцять років. Деякі правові норми цього Закону настільки застаріли, що потребують невідкладних змін. Зрозуміло, що найкраще вирішення цього питання - це ухвалення нової редакції цього Закону заради комплексного його удосконалення. Зараз якраз проводиться робота щодо розробки нової редакції цього Закону. Проте, зважаючи на певні обставини, виникла необхідність у внесенні нагальних змін до цього Закону, зокрема змін, що стосуються строків розгляду звернень громадян.

Загальновідомо, що звернення громадян розглядаються, переважно, напередодні закінчення місячного строку з дня їх надходження. Дуже часто особи, які розглядають звернення громадян замість того, аби невідкладно надати відповідь на звернення, умисно відкладають розгляд цього звернення якраз до закінчення законодавчо встановленого місячного терміну розгляду звернень. Причому особи, які розглядають звернення громадян, не звертають увагу на те, що в ст. 20 Закону встановлено, що ті звернення, які не потребують додаткового вивчення, розглядаються і вирішуються невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Особи, які розглядають звернення громадян, цю правову норму практично не застосовують, оскільки для них чомусь усі звернення потребують додаткового вивчення. Тож з метою прискорення строку розгляду звернень громадян і був розроблений цей законопроект.

Необхідність ухвалення змін до Закону викликана також тим, що за двадцять років з моменту ухвалення Закону суттєво змінилися обставини розгляду звернень громадян. Якщо раніше особі, яка розглядає звернення, необхідно було певний час для пошуку інформації та ознайомлення з документами, які могли зберігатися в приміщеннях, котрі знаходяться далеко за межами місця роботи цієї особи, то із запровадженням новітніх технологій обробки даних особі, яка розглядає звернення, достатньо лише невеличкий відрізок часу для пошуку цієї ж інформації, на отримання якої колись треба було чекати тривалий час. У базах даних персональних комп'ютерів осіб, які розглядають звернення громадян, міститься такий обсяг інформації, який дає змогу невідкладно надати відповідь на більшість звернень громадян, не чекаючи закінчення місячного строку розгляду звернення.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою скорочення строків розгляду звернень громадян.

Мета цього законопроекту надзвичайно проста, а саме - чим хутчіше особа, яка розглядає звернення, надасть відповідь, тим хутчіше заявник зможе скористатися цією відповіддю для вчинення інших дій, а це спричинить прискорення розвитку у багатьох сферах життя громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

У законопроекті передбачено внести зміни до частини першої статті 20 Закону України "Про звернення громадян" і викласти її в такій редакції:

"Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше двадцяти днів від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше десяти днів від дня їх отримання. Якщо в двадцятиденний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати тридцяти днів".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Проект закону передбачає зміни до Закону України "Про звернення громадян".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту матиме надзвичайно важливе значення, оскільки будуть скорочені строки розгляду звернень громадян. Через певний час після ухвалення цього законопроекту можна буде проаналізувати те, як на практиці реалізуються ці нововведення, і, в разі необхідності, ще більше скоротити строки розгляду звернень громадян.

 

Народний депутат України

Ю. Шухевич

Опрос