Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения избирательных прав внутренне перемещенных лиц

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.08.2015 № 2501а-2
Дата рассмотрения: 26.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону є альтернативним до внесеного народними депутати України Бондарем В. В. та Хомутинніком В. Ю. законопроекту N 2501а.

20 жовтня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Стаття 1 Закону наводить визначення внутрішньо переміщеної особи, так внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до інформації, розповсюдженої Міністерством соціальної політики України, станом на 8 червня 2015 року, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, взято на облік 1 мільйон 331 тисяча 778 внутрішньо переміщених осіб з Донбасу і Криму (http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=177926&cat_id=107177).

При цьому, не зважаючи на ухвалення відповідного Закону, вкрай складним, а подекуди і неможливим залишається питання вирішення реалізації конституційних прав і свободи внутрішньо переміщених осіб. Однією з таких проблем є забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.

Статтею 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлюється порядок реалізації права голосу внутрішньо переміщеної особи. Проте, запропонований Законом механізм залишає не подоланими перешкоди для реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. Так, внутрішньо переміщені особи стають на облік у відповідних органах виконавчої влади і повідомляють відповідні органи державної влади про адресу фактичного проживання (стаття 5 Закону). При цьому, офіційно зареєстровано місце проживання таких громадян не змінюється, відповідні відмітки до паспорту громадянина України не вносяться, а тому, у відповідності до статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" виборча адреса таких громадян не змінюється.

Проте, з огляду на діюче законодавство внутрішньо переміщені особи фактично не можуть реалізувати свої права передбачені статтею 71 Конституції України щодо виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Так, у зв'язку із юридичною необізнаністю та не бажанням ускладнювати і без того важку життєву ситуацію більшість внутрішньо переміщених осіб просто не можуть приймати участь у голосуванні на виборах Президента України та народних депутатів України.

Таким чином, передбачений Законом механізм потребує удосконалення задля встановлення більш ефективного механізму реалізації права голосу внутрішньо переміщених осіб.

Варто зазначити, що з огляду на тривалість військового конфлікту на території окремих районів Донецької та Луганської областей, внутрішньо переміщені вже тривалий час проживають в інших адміністративно-територіальних одиницях України і стали рівноправними та повноцінними членами відповідних територіальних громад. Отже, такі особи також повинні мати право на формування органів місцевого самоврядування, які представляють інтереси відповідної територіальної громади.

Звертаємо увагу, що Верховною Радою України було призначено місцеві вибори на 25 жовтня 2015 року. Тому, вкрай гостро постає потреба забезпечення права голосу внутрішньо переміщених осіб на місцевих виборах і подальших волевиявленнях громадян України.

Важливо, що з огляду на зазначену ситуацію, виборча адреса внутрішньо переміщеної особи повинна визначатися фактичним, а не зареєстрованим місцем проживання таких громадян.

Верховна Рада України 14 липня 2015 року прийняла Закону України "Про місцеві вибори". Проте, даний законопроект не передбачає механізму реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.

Таким чином, потреба у зміні чинного законодавства щодо вдосконалення механізму забезпечення виборчих внутрішньо переміщених осіб є вкрай актуальною.

2. Цілі і завдання законопроекту

Основним завданням законопроекту є удосконалення механізму забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.

Проектом пропонується досягти наступні цілі:

1) Забезпечення можливості внутрішньо переміщеній особі реалізувати свої виборчі права на місцевих виборах;

2) Спрощення процедури для реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб на виборах Президента України та народних депутатів України та референдумах.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Згідно із законопроектом пропонується встановити, що виборча адреса внутрішньо переміщеної особи, визначається за адресою реєстрації місця проживання, зазначеної в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про забезпечення праві і свобод внутрішньо переміщених осіб", а саме за адресою фактичного проживання таких громадян.

Законопроектом пропонується покласти на уповноважену територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції) посадову особу обов'язок подавати до органу ведення Державного реєстру виборців відомості про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи, що тягне за собою поновлення персональних даних Державного реєстру виборців і як наслідок зміну виборчої адреси внутрішньо переміщеної особи, що надасть можливість внутрішньо переміщених особам безперешкодно реалізовувати своє право голосу.

Законопроектом пропонується встановити обов'язок територіальних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції):

1) До 15 вересня 2015 року перевірити достовірність та фактичне проживання внутрішньо переміщених осіб за адресою, визначеною пунктом першим частини другої статті 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).

2) До 20 вересня 2015 року подати до органів ведення Державного реєстру виборців відомості, передбачені частиною першою, двадцять третьою статті 22 Закону України "Про державний реєстр виборців" (про фактичне місце проживання внутрішньо переміщених осіб).

Як наслідок, проектом Акта пропонується встановити обов'язок органів ведення Державного реєстру виборців, персонально письмово повідомляти виборця-внутрішньо переміщену особу про поновлення персональних даних Державного реєстру виборців щодо виборчої адреси відповідної внутрішньо переміщеної особи протягом 2 (двох) днів після поновлення бази даних Реєстру, але не пізніше ніж за 20 (двадцять) днів до дня проведення виборів.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Право громадян України на реалізацію права голосу визначено Конституцією України.

В даній сфері правового регулювання діють такі акти:

1) Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, N 1, ст. 1);

2) Закон України "Про Державний реєстр виборців" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2007, N 20, ст. 282);

3) Закон України "Про місцеві вибори" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), Голос України (офіційне видання від 07.08.2015 N 143-144);

4) Закон України "Про вибори Президента України" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, N 14, ст. 81);

5) Закон України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, N 10-11, ст. 73);

6) Закон України "Про всеукраїнський референдум" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2013, N 44-45, ст. 634).

Прийняття проекту Закону не потребує внесення до інших нормативно правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребуватиме додаткових видатків коштів та інших витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних та інших наслідків законопроекту

Реалізація законопроекту у разі його прийняття Верховною радою України дозволить:

1) Забезпечити можливість внутрішньо переміщеній особі реалізувати свої виборчі права на місцевих виборах;

2) Спростити процедуру для реалізації виборчі права внутрішньо переміщених осіб на виборах Президента України та народних депутатів України та референдумах.

 

Народний депутат України

Ю. В. Льовочкіна

Опрос