Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местных выборах" (относительно обеспечения права голоса внутренне перемещенным лицам)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.08.2015 № 2501а
Дата рассмотрения: 12.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеві вибори" (щодо забезпечення права голосу внутрішньо переміщеним особам)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття даного законопроекту викликана відсутністю в чинній редакції закону можливості реалізувати своє право голосу на місцевих виборах громадянами України, які постійно проживають в Україні, яких змусили або які самостійно покинули своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

За останніми даними Міністерства соціальної політики України, станом на 10 серпня 2015 року в Україні взято на облік 1428077 тимчасово переміщених осіб, і кількість таких людей зростає щодня.

Більшість переселенців виїхали з окупованих територій вже більше року тому, за цей час вони майже повністю асимілювались на новому місці проживання та сприймають себе частиною нових територіальних громад. Діти тимчасово переміщених осіб ходять до місцевих шкіл та дитячих садків, самі переселенці користуються лікарнями та послугами органів місцевої влади за новим місцем проживання.

Отже, ця категорія виборців також має законне право впливати на формування складу місцевих рад за місцем свого фактичного проживання, і взяти участь в голосуванні на виборах 25 жовтня 2015 року.

Такі громадяни є внутрішньо переміщеними особами відповідно до закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Положення чинного Закону України "Про місцеві вибори" не узгоджуються із Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", статтею 8 якого передбачено, що внутрішньо переміщені особи реалізовують своє право голосу на виборах шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців".

Позбавлення цієї категорії громадян України права брати участь у формуванні місцевих органів влади є порушенням Конституції України, а також низки міжнародних конвенцій.

Керівними принципами ООН з питань переміщення осіб в межах країни (1998) заборонено дискримінацію внутрішніх переселенців при використанні ними права на участь на рівноправних умовах в справах громади, право голосувати та брати участь у веденні державних та громадських справ, включаючи права доступу до ресурсів, необхідних для здійснення цього права.

Відповідні рекомендації містяться також в рекомендаціях Комітету міністрів Ради Європи "Щодо внутрішньо переміщених осіб".

Правова колізія, що склалась у законодавстві, щодо участі тимчасово внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборів, потребує негайного вирішення, оскільки в іншому разі може бути обмежене право волевиявлення понад 1 мільйона українців, що за своєю суттю є дискримінацією. Тому є нагальним і необхідним внесення змін на законодавчому рівні із тим, щоб вирішити цю проблему та надати всім громадянам України, що проживають на вільних від окупації територіях, можливість реалізувати своє законне право на волевиявлення.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою законопроекту є недопущення обмежень конституційних виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується визначити право внутрішньо переміщених осіб брати участь у місцевих виборах шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Визначено можливість звернення з мотивованою заявою до органу ведення Реєстру за місцем фактичного проживання, зазначеної у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом, на сьогодні регулюються Конституцією України, Законами України "Про місцеві вибори", "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме зміцненню демократії, верховенства права, поваги до прав людини, проведення виборів згідно з нормами і стандартами ОБСЄ та Ради Європи, послабить соціальну напругу щодо дискримінації певної категорії громадян України.

 

Народні депутати України

Бондар В. В.

Хомутиннік В. Ю.

Опрос