Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно сокращения разрешительных процедур в сфере внешнеэкономической деятельности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.08.2015 № 2498а
Дата рассмотрения: 11.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення дозвільних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні окремі норми регулювання зовнішньоекономічної діяльності мають надмірно обмежувальний вплив на торгівлю та не містять стимулюючого ефекту. З метою стимулювання бізнес активності в Україні необхідно здійснити їх перегляд.

В цьому зв'язку необхідною є лібералізація регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом внесення змін до деяких нормативно-правових актів з метою скасування окремих видів ліцензування та адміністрування господарської діяльності.

Пропонується скасувати ліцензування експорту, імпорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та фінансових санкцій за неподання суб'єктами звітів у цій сфері, як такі що надміру обмежують торгівлю.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття Закону України є лібералізація та дерегуляція зовнішньоекономічної діяльності, зокрема у сфері експорту, імпорту спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів шляхом скасування такого ліцензування.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність";

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

Кодекс України про адміністративні правопорушення.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону України не потребує виділення коштів з державного бюджету.

Відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" імпорт, експорт спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів підлягає ліцензуванню.

Ліцензії видаються суб'єктам господарської діяльності терміном на п'ять років виключно на право експорту/імпорту тютюну, алкогольних напоїв та спирту, а не на кожну зовнішньоекономічну операцію з імпорту або експорту. Як показує практика, кількість виданих ліцензій (в тому числі подовжених) є незначною і щороку майже не змінюється, а обсяги експорту/імпорту тютюну, алкогольних напоїв та спирту є досить значними та зростають. Відповідно загальний обсяг платежів до бюджету, що надходять як плата за видані ліцензії (в тому числі подовжені) також є незначним порівняно з надходженнями від сплати податків та зборів від експорту/імпорту тютюну, алкогольних напоїв та спирту. Таким чином скасування ліцензування цього виду діяльності суттєво не впливає на наповнення бюджету, яке компенсуватиметься за рахунок збільшення надходжень від сплати податків та інших митних платежів за імпорт та експорт зазначеної продукції.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено без зауважень із Державною регуляторною службою, Міністерством охорони здоров'я, Мінагрополітики, Державною службою інтелектуальної власності; із зауваженнями, які враховано, Мінфіном, Державною фіскальною службою, Мін'юстом.

6. Регіональний аспект

Розроблений проект Закону України не впливає на розвиток адміністративно-територіальних одиниць, тому не потребує узгодження з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

61. Запобігання дискримінації

В проекті Закону України відсутні положення та норми, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

З метою ознайомлення суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основними положеннями акта та отримання пропозицій законопроект розміщується на сайті Мінекономрозвитку України (www.me.gov.ua) в розділі "Обговорення проектів документів" та на урядовому сайті "Громадянське суспільство і влада" (http://civic.kmu.gov.ua) в розділі "Консультації з громадськістю".

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект суттєво знижує рівень регуляторного навантаження у сфері зовнішньоекономічній діяльності.

Скорочення видів ліцензування експорту, імпорту товарів, скасування фінансових санкцій у цій сфері сприятиме зростанню бізнес активності українських та іноземних суб'єктів господарювання, зростанню обсягів зовнішньої торгівлі.

Законопроект не містить норм, які порушують права та інтереси суб'єктів господарювання, громадян та держави, узгоджується з актами законодавства, що мають вищу юридичну силу та розроблено з урахуванням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізації акта не впливає на ринок праці (положення законопроекту не стосуються питань збереження існуючих і створення нових робочих місць, підвищення рівня зайнятості населення тощо).

11. Прогноз результатів

Результатом прийняття Закону України буде зниження регуляторного навантаження у сфері зовнішньоекономічної діяльності, спрощення ведення бізнесу при експорті, імпорті спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зростання привабливості України для іноземних суб'єктів господарювання та інвесторів, зростання зовнішньоторговельного обороту держави в цілому.

 

Міністр економічного розвитку і торгівлі України

А. Абромавичус

Опрос