Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно введения исторически обоснованного наименования рубль как меньшей части денежной единицы Украины гривни

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.08.2015 № 2491а
Дата рассмотрения: 10.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо введення історично обґрунтованого найменування рубль як меншої частини грошової одиниці України гривні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

До XIV століття основною грошовою одиницею Русі (України) була гривня. Під час монголо-татарської навали (з другої половини XIII століття) срібні гривні стали ділити, рубаючи їх навпіл. Так з'явилися рублі (від слова рубати, тобто обрубок гривні).

Існує декілька версій походження слова "рубль". Основні розходяться в деталях, але сходяться в тому, що однокорінним є дієслово "рубати". У Етимологічному словнику Макса Фасмера, спочатку рубль - це "обрубок", потім, з 1316 в письмових джерелах - це "назва грошової одиниці... меншої частини гривні ... яка в Новгороді важила у злитку 196 гр. ... Від рубати, тобто "обрубок гривні". У Історико-етимологічному словнику Павла Черних, значення слова "рубль" - "відрубок". Як грошова одиниця, спочатку у вигляді довгастого срібного злитка, рубль вживається з XIII в. (У Москві - половинний обрубок гривні) ... В етимологічному відношенні безсумнівно пов'язано з дієсловом "рубати ... і є похідним від цього дієслова".

Наступна версія слідує з припущення, що рубль - це не ціла гривня і не її половина, а чверть. Цієї точки зору дотримувався, наприклад, Іван Кондратьєв, який у книзі "Сива старовина Москви" написав: "Рублі були частинами гривні або шматками срібла з карбами, що означали їх вагу. Кожна гривня поділялася на чотири частини; назва ж рубль походить від слова "рубати", тому що прут срібла в гривню вагою розрубують на чотири частини, які й називалися рублями". Звідси вбачається зв'язок з арабським СИЪ (руб) - "чверть, четверта частина".

Із багатьох історичних джерел ми дізнаємось, що меншою частиною гривні був саме рубль. І саме рубль, а не копійка, був часткою гривні.

З часу введення грошової одиниці в Україні - гривні, без історичного обґрунтування її меншу частину було названо словом копійка. А з усіх історичних джерел вбачається, що копійка є частиною саме рубля, а не гривні.

Отже з часів Русі (України) на нашій території грошовими одиницями були гривня та її менша частина рубль.

2. Мета і шляхи досягнення

Законопроект розроблено з метою приведення найменування меншої частки грошової одиниці в Україні до історично обґрунтованої назви.

Завданням законопроекту є усунення недоліків, які існують в законах України "Про Національний банк України", "Про цінні папери та фондовий ринок" та "Про пенсійне забезпечення" до яких вносяться відповідні зміни.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України, закони України "Про Національний банк України", "Про цінні папери та фондовий ринок" та "Про пенсійне забезпечення".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину державного або місцевих бюджетів.

5. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які містять ризик вчинення корупційних правопорушень.

7. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

8. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не є регуляторним актом.

9. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону "Про внесення змін до деяких Законів України щодо введення історично обґрунтованого найменування рубль як меншої частини грошової одиниці України гривні" відновить історичну справедливість у застосуванні назви рубля як меншої частини грошової одиниці в Україні - гривні.

 

Народний депутат України

О. С. Мусій (посв. 322)

Опрос