Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно усиления ответственности владельцев банковских учреждений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.08.2015 № 2487а
Дата рассмотрения: 10.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності власників банківських установ"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Протягом 2014 та 2015 років в Україні щодо значної частини банківських установ було розпочато процедуру ліквідації або введено тимчасову адміністрацію.

Так, станом на початок 2015 року відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб здійснюється за 20 банківськими установами, а понад 150 тисяч людей постраждали як вкладники банків та отримають суму в розмірі не більше 200 тисяч гривен.

Особливе занепокоєння викликають випадки, коли люди довірили банкам чесно зароблені гроші, а в результаті або повністю їх втрачають, або отримують незначну суму, яка за існуючого курсу знецінилася майже вдвічі.

Вина за дії або бездіяльність, що призвели до неплатоспроможності банківських установ, повністю лягає на плечі власників, які взялися за управління чужими грошима і завдали збитків іншим особам.

Разом з тим, можна констатувати той факт, що сьогодні власники і бенефіціари банків, дії яких мають прямий зв'язок із такими невтішними результатами, не відчувають жодних санкцій за свої дії та бездіяльність.

Відповідно до чинного законодавства України, власники банків несуть відповідальність перед кредиторами лише в частині внесеної частки майна чи коштів до статутного капіталу установи. А їх відповідальність буде можлива лише тоді, коли кримінальне судочинство визнає їх винними у скоєнні злочинів. Зрозуміло, що доки до цього дійде, все майно банкірів буде виведене, переоформлене, вивезене і питання про його стягнення буде закритим.

Така ситуація є грубим порушенням прав громадян, які довірили свої гроші банку і потребує внесення змін у чинне законодавство, а саме, до моменту, поки інше не встановлено судом, власники банків повинні вважатися винними в доведенні фінансової установи до стану неплатоспроможності чи банкрутства і повинні нести за це відповідальність усім своїм майном.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Метою законопроекту є захист законних прав вкладників банківських установ, які довірили свої кошти банкам, що були доведені до визнання їх неплатоспроможними або визнання банкротами.

Завданням законопроекту є створення законодавчого поля для вирішення гострої соціальної проблеми - захисту законних прав, а саме створення гарантій повернення коштів громадянам за рахунок посилення відповідальності власників банків, дії або бездіяльність яких призвели до завдання збитків вкладникам таких фінансових установ.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується, щоб засновники акціонерних товариств, що здійснюють діяльність відповідно до Закону України "Про банки та банківську діяльність", несли повну матеріальну відповідальність всім своїм майном та майновими правами, у тому числі часткою у майні інших осіб, за фінансовими зобов'язаннями товариства, якщо рішенням суду не буде встановлено їх невинуватість у визнанні товариства проблемним, неплатоспроможним.

Крім цього, пропонується щоб, з моменту прийняття рішення про визнання банку проблемним, правління НБУ цим же рішенням накладало заборону на відчуження рухомого та нерухомого майна власника банку, щодо якого прийнято відповідне рішення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Господарський кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про банки і банківську діяльність", Закон України "Про акціонерні товариства".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових обов'язкових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону дозволить захистити законні права вкладників банківських установ, які довірили свої кошти банкам, що були доведені до визнання їх неплатоспроможними або визнання банкротами, а також створити законодавче поле для вирішення гострої соціальної проблеми - захисту законних прав, а саме створення гарантій повернення коштів громадянам за рахунок посилення відповідальності власників банків, дії або бездіяльність яких призвели до завдання збитків вкладникам таких фінансових установ.

 

Народний депутат України

Ю. А. Шаповалов (посв. N 344)

Опрос