Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предупреждении коррупции" (относительно проведения специальной проверки)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2015 № 2485
Дата рассмотрения: 27.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" (щодо проведення спеціальної перевірки)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні, в умовах підвищеного рівня корупції, законодавство України потребує прийняття додаткових превентивних антикорупційних механізмів, а також норм, прийняття яких дало б можливість проводити перевірку посадових осіб, після припинення їх повноважень з будь-яких підстав на предмет здійснення корупційних діянь в період, коли вони обіймали посаду.

Протягом останнього часу непоодинокими стали випадки виявлення ознак корупційних дій особою під час виконання нею посадових обов'язків, але, яка вже припинила свої повноваження. Нажаль, за відсутності законодавчої норми, яка б забезпечувала спеціальну перевірку посадових осіб, після припинення їх повноважень з будь-яких підстав на предмет здійснення корупційних діянь в період, коли вони обіймали посаду, такі дії можуть бути виявлені не одразу, що дає час і можливість зазначеним особам виїхати за межі України для уникнення відповідальності за вчинені корупційні дії.

Зважаючи на це, виникла необхідність в законодавчому закріпленні обов'язковості проведення спеціальної перевірки осіб, після припинення їх повноважень з будь-яких підстав на предмет здійснення корупційних діянь в період, коли вони обіймали посаду, а також обмеження права виїзду за межі державного кордону України особи, щодо якої проводиться така перевірка на період її проведення.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є виявлення можливих ознак корупції у діях посадової особи, яка вже припинила свої повноваження, в період, коли така особа обіймала посаду вказану в підпункті а) підпункту 1) пункту 1 статті 3 цього Закону, а також перший заступник і заступники міністрів, Генерального прокурора, Голови Служби безпеки України, Голови Національного банку України, шляхом проведення спеціальної перевірки при припиненні повноважень, а також унеможливлення уникнення такою особою відповідальності, шляхом обмеження виїзду такої особи за межі державного кордону України на час проведення щодо неї спеціальної перевірки.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується законодавчо закріпити проходження спеціальної перевірки посадовими особами, вказаними в підпункті а) підпункту 1) пункту 1 статті 3 цього Закону, а також перший заступник і заступники міністрів, Генерального прокурора, Голови Служби безпеки України, Голови Національного банку України, після припинення повноважень з будь-яких підстав на предмет здійснення корупційних діянь в період, коли вони обіймали посаду, вказану в підпункті а) підпункту 1) пункту 1 статті 3 цього Закону, а також перший заступник і заступники міністрів, Генерального прокурора, Голови Служби безпеки України, Голови Національного банку України.

Також встановлюється процедура, згідно якої особа на момент призначення на посаду, повинна в письмовій формі дати згоду на проведення спеціальної перевірки при припиненні повноважень. Без письмової згоди на проведення спеціальної перевірки особа не може бути призначена на посаду.

Встановлюється термін проведення спеціальної перевірки, обмеження щодо права виїзду за межі державного кордону України на час проведення спеціальної перевірки, а також підстави, за яких обмеження щодо права виїзду за межі державного кордону України на період проведення спеціальної перевірки не застосовуються.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України та Закон України "Про запобігання корупції".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень цього законопроекту не потребує збільшення видатків Державного бюджету.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Введення в дію даного Закону підвищить відповідальність осіб при прийнятті рішень під час перебування на посаді, а після припинення повноважень дозволить здійснити спеціальну перевірку особи на предмет здійснення корупційних діянь в період, коли вони обіймали посаду, а також унеможливить спроби уникнення відповідальності посадовою особою, що припинила свої повноваження шляхом виїзду за межі державного кордону України.

 

Народні депутати України

Ю. Чижмарь
О. Ляшко

Опрос