Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 267 Налогового кодекса Украины (относительно защиты прав плательщиков транспортного налога)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2015 № 2484
Дата рассмотрения: 27.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 267 Податкового кодексу України (щодо захисту прав платників транспортного податку)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України N 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" були внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, було запроваджено податок на майно, який складається в т. ч. з транспортного податку.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см (пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України).

При цьому, ст. 267 Податкового кодексу України не врегульовано питання щодо звільнення від оподаткування легкових автомобілів, які зареєстровані за власником та підпадають під ознаки пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, але знаходяться у розшуку в зв'язку з їх викраденням, та щодо викрадення яких внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В результаті, потерпілі від кримінального злочину особи потрапили у безвихідь, оскільки з однієї сторони вони позбавлені законодавчої можливості зняти з реєстрації транспортний засіб у разі його викрадення.

З іншої ж сторони, на сьогоднішній день фізичні та юридичні особи, за якими зареєстровано транспортний засіб та, у яких викрадено автомобіль, фактично позбавлені права володіння, користування та розпорядження майном, але при цьому зобов'язані сплачувати транспортний податок, що є неприпустимим для правової держави з точки зору справедливості, розумності та обґрунтованості.

Раніше Законом України N 1963-XII від 11 грудня 1991 р. "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" було врегульовано питання нарахування і сплати транспортного податку та, зокрема, передбачалось, що у разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу (абз. 3 ст. 6 Закону).

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" розроблено з метою врегулювання цього проблемного питання. Проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" пропонується звільнити платників податку від сплати транспортного податку за автомобілі, які викрадено.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою і завданнями прийняття цього акта є усунення прогалини у податковому законодавстві, яка покладає додатковий фінансовий тягар на потерпілих від кримінального злочину осіб.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" пропонується звільнити платників податку від сплати транспортного податку за автомобілі, які були викрадені, на той час поки транспортний засіб вибув з користування власника.

У разі повернення уповноваженими державними органами України викраденого транспортного засобу його власнику податок за такий транспортний засіб сплачується з місяця, в якому транспортний засіб було повернено.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У сфері правового регулювання, якої стосується проект Закону України, діє Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного акта не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України та інших витрат.

6. Соціально-економічні та інші наслідки прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" дозволить врегулювати проблемні питання щодо сплати транспортного податку, які виникають під час застосування положень Податкового кодексу.

 

Народний депутат України

І. М. Шурма

Народний депутат України

Д. Ю. Шпенов

Опрос