Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно недопущения увеличения тарифов на коммунальные услуги для населения при отсутствии приборов учета (счетчиков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2015 № 2483
Дата рассмотрения: 27.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення збільшення тарифів на комунальні послуги для населення за відсутності приладів обліку (лічильників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Галузь надання комунальних послуг потребує ефективного використання енергетичних та водних ресурсів. У житлово-комунальному господарстві споживається 44 % усіх енергоресурсів країни. Більша частина будинків побудована в 50-х - 90-х роках минулого століття та потребує значної реновації або капітального ремонту.

Станом на 1 січня 2013 року за даними Ради Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій фактично оснащено будинковими засобами обліку холодної води 47757 будинків (або 24 % потреби), гарячої води 8575 будинків (або 19 % потреби) 31,6 % - теплової енергії та регуляторами температури.

Такий стан спричинено недосконалістю законодавства у сфері обліку відповідних послуг. За розрахунковими даними, потребують оснащення приладами обліку:

- холодної води - 115178 будинків;

- гарячої води - 31006 будинків;

- теплової енергії з регулюванням її споживання - 72,12 тис. будинків.

Усього для запровадження комерційного обліку необхідно встановити 146,184 тис. приладів обліку холодної та гарячої води та 72,12 тис. приладів обліку теплової енергії.

Таким чином, значна кількість послуг з централізованого постачання питної (холодної) та гарячої води, централізованого опалення не обліковуються лічильниками.

Середня розрахункова вартість встановлення лічильника холодної води складає 3,5 тис. грн; гарячої води - 12 тис. грн.; теплової енергії та регулятора температури - 40,0 тис. грн. Загальний обсяг коштів становить близько 3,8 млрд. гривень.

В той же час, в Україні розпочато поетапне підвищення цін на електроенергію та газ для населення, які досягнуть ринкового рівня вже у 2017 році. Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг України визначає вартість природного газу та електроенергії.

Уже з 1 квітня 2015 р. в Україні почнеться період дворічного зростання цін на електроенергію для населення. За цей час, до березня 2017-го, світло подорожчає в 3,5 рази.

З 1 квітня 2015 р. також зросте мінімальний тариф на газ для населення - в 3,3 рази, а тариф на теплову енергію для потреб населення на 71,8 % - до 537,2 грн. за 1 Гкал без ПДВ.

У січні 2015 р. порівняно із груднем 2014 р. борг населення за спожиті житлово-комунальні послуги зменшився на 11,3 %, до 13,045 млрд гривень, за даними Державної служби статистики.

Борги за опалення зменшились на 687,1 млн гривень до 6,510 млн гривень.

Борги за газопостачання збільшились на 11,8 млн гривень до 2,517 млрд гривень. Сьогодні населення сплачує лише 10% від реальної вартості газу. Інші 90 % оплачує бюджет покриваючи дефіцит НАК "Нафтогаз".

У січні 2015 р. серед регіонів найбільша заборгованість за опалення зафіксована в Харківській (1,023 млрд гривень), Дніпропетровської (1,152 млрд гривень) областях і Києві (1,075 млрд гривень).

За газопостачання найбільше заборгували у Київській - 322,746 млн гривень, Дніпропетровській - 219,043 млн гривень і Харківській - 292,737 млн гривень областях.

З 1 квітня для населення діятимуть два тарифи: для тих, хто споживає менше 200 куб м. на місяць впродовж опалювального сезону - пільгова ціна 3600 грн за 1 тис. куб м (50 % від повної ціни), і для тих, хто споживає понад 200 кубів - 7188 грн за 1 тис. куб м. (або споживає газ лише для приготування їжі). З метою зменшення навантаження на населення оплата за послуги централізованого опалення буде розрахуватись не на 6 місяців як зараз, а на 12 місяців.

Слід зауважити, що істотною складовою існуючих тарифів на централізоване постачання питної (холодної) та гарячої води, централізоване опалення та постачання природного газу якраз і є вартість електроенергії та газу.

При доставці теплоносія від його виробника до споживача втрачається до 40 - 45 % тепла. Причини - зношеність тепломереж і морально застарілі системи регулювання відпуску теплової енергії, відсутність засобів обліку. Проте споживач має платити виключно за фактично спожиту послугу, і не оплачувати втрати постачальника послуги, тобто норми споживання повинні відповідати реальним обсягам отриманих споживачем комунальних послуг.

В такій ситуації недопустимим є збільшення тарифів за відсутності приладів обліку для належного визначення обсягів споживання комунальних послуг населенням.

2. Цілі та завдання прийняття проекту акта

Основною метою проекту Закону України є скорочення видатків з Державного бюджету на субсидії і пільги на комунальні послуги для населення, спонукання до встановлення приладів обліку для населення, яке проживає у квартирах та приватних житлових будинках, надавачами послуг з централізованого постачання питної (холодної) та гарячої води, централізованого опалення та постачання природного газу.

3. Загальна характеристика проекту акта

Проектом закону пропонується внести зміни до деяких законодавчих актів у галузі регулювання комунальних послуг, а саме до Законів України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Правовою основою функціонування системи є Закони України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги" та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття даного закону дозволить захистити населення від необґрунтованого підвищення тарифів на окремі комунальні послуги, створити умови для пришвидшення встановлення приладів обліку для населення, яке проживає у квартирах та приватних житлових будинках, надавачами послуг з централізованого постачання питної (холодної) та гарячої води, централізованого опалення та постачання природного газу, раціонального споживання таких ресурсів, і, як наслідок, суттєво скоротити видатки з Державного бюджету на субсидії та пільги.

 

Народний депутат України

С. О. Алєксєєв

Народний депутат України

Є. П. Фірсов

Опрос